Żywienie psów chorych na cukrzycę

Cukrzyca to stan przewlekłego, podwyższonego poziomu cukru wynikający z niedoboru insuliny, bądź braku odpowiedzi na ten hormon. Objawia się podwyższonym pragnieniem i częstszym oddawaniem moczu. Pomimo wzrostu apetytu masa ciała spada.

 

Źródło: Shutterstock

Wśród dorosłych psów można wyróżnić występujące dwie odmiany cukrzycy. Pierwsza jest niezależna od insuliny i można ją zwalczyć przy pomocy diety, druga, zależna od insuliny, wymaga codziennego podawania insuliny przy prawidłowym żywieniu.

Przy cukrzycy zależnej od insuliny najczęściej wystarcza dieta standardowa, bez nadmiaru białek i tłuszczów. Zalecane są karmy suche, w celu rozciągnięcia w czasie procesu wchłaniania węglowodanów.

Przy cukrzycy niezależnej od insuliny dieta powinna składać się z produktów zawierających węglowodany (makaron, ryż), białka (chude mięso białe i czerwone), tłuszcze (proponowany olej kokosowy) i błonnik (sałata, świeże warzywa z wykluczeniem marchwi, otręby).

Przykład porcji dietetycznej przygotowanej w domu (w g na 1 kg):

 250 g białego mięsa i wątroby drobiowej,
250 g
ryżu białego, gotowanego,
420 g
świeżych warzyw,
50 g
otręby zbożowe,
10 g
oleju słonecznikowego .

Inna propozycja diety dla psa cukrzyka, przeznaczona do wykonania w domu:

drób-kura, perlica, indyk- mięśnie piersiowe, bez skóry 280 g,
twaróg 330 g,
prasowane płatki owsiane 250 g,
marchew gotowana 60 g,
otręby pszenne 60 g,
olej rzepakowy 10 g,

Powyższe diety powinny zawierać dodatek niezbędnych witamin i minerałów, aby zapobiec niedoborom i awitaminozie. Preparaty uzupełniające diety domowe dostępne są u lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych.

Pies chory na cukrzycę musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.