Żywienie kociąt w wieku 4-8 tygodni

Kiedy zacząć dokarmiać młode koty? Zdrowa kotka zaspokaja potrzeby żywieniowe kociąt do 4 tygodnia życia, zaś kocięta pobierają pokarm około 6 razy dziennie. Potem podstawą ich żywienie powinna stać się miseczka z karmą. Co do niej włożyć?

Źródło: Shutterstock

W opiece nad nowo narodzonymi kotami istotne jest kontrolowanie ich zdrowia. Prawidłowo rosnące kocięta powinny przybierać na wadze 10-15 g dziennie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mleko kotki nie zaspokaja potrzeb żywieniowych osesków, co skutkuje brakiem odpowiednich przyrostów. Kocięta są słabe, apatyczne i płaczą. W takiej sytuacji ważne jest ich dokarmianie.

Zdrowo rozwijające się kocięta zachęcać powinniśmy do pobierania pokarmu stałego około czwartego tygodnia życia. Ważne jest, by pokarm ten znajdował się w płytkich miskach, do których koty mają swobodny dostęp. Początkowo jedzenie typu „starter” mieszamy z preparatem mleko zastępczym (nie mlekiem krowim). Karmę suchą namaczać należy w proporcjach 1 część karmy do 3 części mleka. Karma mokra, ze względu na większą zawartość wody, mieszana być powinna w proporcjach 1:2.

Nowy pokarm może być niechętnie przyjmowany przez kocięta, ważne jest więc ich zachęcanie poprzez  podsunięcie pyszczka w okolicę miski, czy nawet delikatne umieszczenie pierwszej porcji nowego pokarmu w jamie ustnej. Gdy kocięta nauczą się już przyjmować rozrzedzoną wersję pokarmu, stopniowo zmniejszamy ilość dodawanego preparatu mlekozastępczego tak, by do wieku ośmiu tygodni kocię nauczone było przyjmowania pokarmu stałego.

Kluczowe jest, aby karma którą właściciel wprowadza w okresie przedodsadzeniowym była tą, którą kocię spożywać będzie w pierwszych tygodniach po odsadzeniu. Wiek osiem tygodni jest z reguły wiekiem, w którym kocię trafia do nowego domu. Stres związany z odsadzeniem i odłączeniem od matki nie powinien być zatem pogłębiany nagłą zmianą diety. Jeśli jednak konieczna jest zmiana karmy należy to robić stopniowo w okresie 1-2 tygodni poprzez zwiększanie procentowego udziału nowego pożywienia w diecie kota.