Zwycięzcy w obedience

Mimo iż obedience jest dyscypliną otwartą dla wszystkich psów, to laury zgarniają tylko najlepsze czworonogi. Jak znaleźć się na podium?

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

W zawodach obedience ocenia się precyzję wykonywanych przez psa ćwiczeń, a także jego relację z przewodnikiem. Pies powinien chętnie się podporządkowywać, a ćwiczenia wykonywać dokładnie, szybko i z entuzjazmem!

W polskich zawodach i egzaminach obedience mogą brać udział wszystkie psy zarówno rasowe, jak i nie rasowe. Z racji, że temperamenty poszczególnych ras znacznie różnią się od siebie, sędziowie obedience starają się oceniać pracę i zaangażowanie psów uwzględniając ich specyficzny charakter. Dlatego szanse psów „nieco” się wyrównują. Dlaczego tylko „nieco”? Wiadomo, że nie wszystkie rasy mają wrodzoną chęć do współpracy z człowiekiem. Zupełnie inaczej będzie pracował owczarek niemiecki, a inaczej polski chart. Jeśli więc myślimy poważnie o zawodach sportowych w obedience i interesują nas te w najwyższych klasach powinniśmy wybrać psa/rasę, która najlepiej sprawdzi się w sportowym posłuszeństwie.

Polecane rasy do obedience

Cechy idealnego psiego zawodnika to: inteligencja, ogromna chęć do współpracy z człowiekiem, zorientowanie na człowieka, duża podatność na szkolenie i przywiązanie do właściciela. Odpowiednia budowa ciała psa, lekka i zwinna sylwetka to również dodatkowe atuty czworonoga szykującego się do treningu obedience. Ze względu na te właśnie cechy powinniśmy szukać psa należącego do grupy psów pasterskich, zaganiających, obronnych czy aporterów. Większość psów sportowych odnoszących sukcesy to: border collie, owczarki belgijskie, owczarki szkockie collie, owczarki szetlandzkie sheltie, owczarki niemieckie, rottweilery, dobermany, hovawarty oraz golden i labrador retrievery. Rasy te od wieków dzielnie służyły człowiekowi, a specyfika ich pracy polegała na ścisłej kooperacji z człowiekiem, czujności i błyskawicznej reakcji na polecenia oraz samodzielności w podejmowaniu akcji w sytuacjach zagrożenia. Psy te na ogół są bardzo pobudliwe lub zrównoważone. Rasy te są niezwykle inteligentne, chętne do pracy i współpracy z człowiekiem dzięki czemu bardzo szybko i łatwo się szkolą. Właśnie dlatego najlepiej nadają się do szkolenia w zakresie posłuszeństwa sportowego jakim jest obedience. To właśnie te psy imponują obserwatorom zawodów najwyższej rangi, to one zgarniają najwięcej medali i pucharów.

Przewodnik

Nie każdy poradzi sobie ze szkoleniem psa w obedience. Obedience to dyscyplina wymagająca nie tylko perfekcji od psa, ale także od przewodnika. Przewodnik na zawodach stale musi się pilnować, panować nad mową swojego ciała, aby przez przypadek nie stracić cennych punktów. Szkolenie psa w obedience wymaga czasu. Dlatego właściciel przygotowujący psa do sportowego posłuszeństwa powinien być cierpliwy, dokładny i szkolić psa pozytywnymi metodami. Obedience jest doskonałym sprawdzianem umiejętności szkoleniowych i ogólnej relacji przewodnika z psem. W tym sporcie nie da się ukryć niedociągnięć i błędów popełnionych podczas szkolenia. Jeśli nie czujemy się na siłach przygotować psa do zawodów warto zapisać się na profesjonalne szkolenie pod tym kątem. Pracując z psem pod okiem dobrych instruktorów unikniemy wielu błędów szkoleniowych, nie zniszczymy, ale polepszymy relację z czworonogiem co zwiększy nasze szanse na sukces w zawodach.

Pamiętajmy, że sam wybór rasy nie przesądza o sukcesie. Obedience to trudny sport, który wymaga bardzo długiego, częstego i pozytywnego treningu. Tylko nasza ciężka praca z psem pozwala sięgnąć nam i naszemu psu po medal, a nie jego przynależność do konkretnej rasy.

 

ŹRÓDŁA: Urszula Charytonik, Kto na sportowca, http://www.psy.pl; Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009.