Zwolnienie lekarskie na psa i kota?

Na Wyspach Brytyjskich  płatny urlop wychowawczy z powodu posiadania szczeniaka albo chorego psa lub kota powoli staje się normą. Jak donosi Guardian rośnie liczba pracodawców, którzy są gotowi zaoferować właścicielom nowo nabytych psów płatne przerwy w pracy, a w przypadku cięzko chorego czworonoga pełnopłatne zwolnienie nawet w wymiarze kilku tygodni. Teraz do grona państw, które traktują  domowego pupila jak członka rodziny dołączyły także Włochy.

Seter irlandzki Seter irlandzki Źródło: internet

Gdy w 2015 roku polska aktorka Agnieszka Włodarczyk na swoim facebooku napisała: "Czy w Polsce można wziąć zwolnienie z pracy z powodu choroby zwierzaka? Jeśli nie to żyjemy w chorym kraju..." spotkała się z falą krytyki. Nawet przychylne zwierzętom media twierdziły, że to jednak przesada. 
Tymczasem już nie tylko na tradycyjnie wyjątkowo prozwierzęcej Wielkiej Brytanii dołączyły ostatnio Włochy. Mieszkająca samotnie pracownica administracji Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie zwróciła się do pracodawcy, aby udzielił jej kilku dni urlopu opiekuńczego przysługującego z ważnych powodów rodzinnych. Prośbę swoją umotywowała faktem, że jej ukochany dwunastoletni seter musi zostać poddany operacji z powodu paraliżu krtani, a ona powinna zostać w domu, aby się nim zaopiekować. Władze uniwersytetu, które nigdy nie spotkały się z tego typu precedensem, poprosiły o lepsze umotywowanie prośby. Właścicielka chorego czworonoga poprosiła o pomoc prawników z włoskiego stowarzyszenia obrońców praw zwierząt LAV, którzy znaleźli orzeczenia sądów twierdzące, że brak troski o zwierzę może być traktowane jako jego maltretowanie.
Na podstawie zaświadczenia od weterynarza oraz argumentacji, że właścicielka złamałaby prawo  gdyby nie zaopiekowała się chorym zwierzęciem, udzielono jej dwóch dni płatnego urlopu opiekuńczego.
Przypadek ten opisały włoskie media jako "ważny krok naprzód" w drodze do uznania domowych pupili za członków rodziny, o co ubiegają się organizacje prozwierzęce od 2008 roku. Precedens z Rzymu pozwoli też, aby inni włoscy właściciele zwierząt mogli się ubiegać o płatny urlop okolicznościowy na podstawie zaświadczeń od weterynarza. 
Czy w Polsce będzie to kiedyś możliwe?

żródło: PAP

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem