Zwierzęta przeżywają żałobę podobnie jak ludzie

Zwierzęta pozornie mogą wydawać się nam obojętne i nieczułe wobec pozostałych osobników gatunku, do którego należą. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że podobnie jak ludzie bardzo przeżywają śmierć innych członków stada oraz wszystkich ważnych w ich życiu stworzeń, które odeszły z tego świata.

Większość psów bardzo tęskni za swoimi opiekunami i mocno przeżywa każde rozstanie Większość psów bardzo tęskni za swoimi opiekunami i mocno przeżywa każde rozstanie Źródło: shutterstock

Naukowcy zaobserwowali, że nawet niepozornie wyglądające kruki krążą nad ciałem zmarłego, bliskiego im ptaka i wydają charakterystyczne odgłosy informując w ten sposób pozostałe kruki o nieszczęściu jakie się wydarzyło. Z kolei samice szympansów często nie mogą pogodzić się ze stratą dziecka. Znany jest przypadek gdy matka jednego ze zmarłych młodych szympansów nosiła jego ciało ze sobą przez ponad dwa miesiące i porzuciła dopiero wtedy gdy zaczęło się rozkładać. Ponadto badająca pawiany żyjące na terenie Botswany Anne Engh pobrała próbki ich kału i odkryła podwyższoną ilość glukokortykoidu u tych pawianów, które były świadkiem śmierci jednego z członków stada zabitego przez drapieżnika. Występowanie zwiększonego stężenia hormonu produkowanego przez korę nadnerczy świadczy o wysokim poziomie stresu jaki przeżywały badane zwierzęta. Warto dodać, że podwyższona ilość glukokortykoidu nie pojawiła się w kale zestresowanych pawianów jednorazowo, ale utrzymywała się przez okres około miesiąca i dopiero po tym czasie powróciła do normalnego poziomu.

Żałobę najłatwiej zaobserwować przyglądając się psom i kotom. Zazwyczaj po stracie swojego przyjaciela odmawiają przez kilka dni przyjmowania posiłków, chodzą osowiałe i nie mają ochoty nawet na chwilę zabawy. Z kolei gdy umiera ich opiekun i trafiają do schroniska często chorują na depresję i podobnie jak człowiek wymagają wówczas specjalistycznego leczenia farmakologicznego i terapii. W przypadku niektórych czworonogów szok i cierpienie może być tak ogromne, że doprowadza je wręcz do śmierci.

Zdaniem autorki książki pod tytułem „Jak zwierzęta przeżywają smutek?” Barbary King większość zwierząt podobnie jak ludzie przejawia potrzebę przebywania wśród podobnych do siebie stworzeń, gdyż duży wpływ na ich zachowanie wywiera silnie zakorzeniony instynkt stadny. Na dokładne poznanie psychiki i emocji zwierząt trzeba jednak poczekać, gdyż podobnie jak w przypadku ludzi, zasady działania ich mózgu nie zostały jeszcze dokładnie poznane.

 

Źródło: Mother Nature Network