Zwierzaki dla twoich dziadków

Zarówno 21, jak i 22 dzień stycznia powinien z pewnością należeć do naszych ukochanych dziadków. Pamiętajmy jednak, że życie osób starszych nie jest usłane różami, niestety często bywa monotonne i smutne. Okazuje się jednak, że prawdziwą pociechą może stać się zwierzak, który wypełni pustkę i umili wolny czas seniora…

Źródło: Hemera/Thinkstock

Pies najlepszym przyjacielem seniora?

Wybierając psa dla starszych osób, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników: wielkość, temperament, wiek oraz koszta związane z utrzymaniem czworonoga. A które psy najlepiej sprawdzają się w roli towarzyszy osób starszych?

Zdecydowanie najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla seniora będzie zakup reprezentanta ras małych. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę fakt, że jeśli zachoruje, łatwiej go będzie można przetransportować do weterynarza i dbać o niego w okresie rekonwalescencji. Przy wyborze psa dla starszego człowieka warto również zastanowić się, czy zwierzę jest bardzo aktywne. Nasi dziadkowie z pewnością nie chcieliby, żeby ich czworonożni podopieczni byli hałaśliwi.

Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie wybór rasy małej. Taki piesek nie potrzebuje bowiem dużych ilości karmy, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem kosztów utrzymania. Poza tym trudno wyobrazić sobie osobę starszą, która idzie do sklepu zoologicznego po piętnastokilogramowy worek karmy dla swojego bernardyna albo owczarka niemieckiego.

Powinniśmy więc myśleć logicznie i wybierać najlepsze z możliwych rozwiązań. Pamiętajmy też o tym, że nie należy wprowadzać pod dach staruszka psów agresywnych i ze skłonnościami do dominacji.

Psy, które polubią Twoi dziadkowie

Jeśli chcesz sprawić radość swojej babci albo dziadkowi, podaruj mu mopsa! Jest to mały, bardzo zabawny piesek, który nie potrzebuje dużej ilości ruchu. Ponadto nie jest za bardzo absorbujący, choć lubi bawić się z właścicielem i robić sztuczki, ale potrafi też spędzać czas tylko w swoim własnym towarzystwie.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że mopsy bardzo rzadko chorują, choć właściciel musi pamiętać o przemywaniu fafli. Należy też dodać, że przeciętny osobnik tej rasy żyje do jedenastu lat.

Zastanawiasz się w dalszym ciągu, który piesek ma szansę zostać najlepszym przyjacielem Twojego dziadka? Z pewnością może to być sznaucer! Standardowe i miniaturowe psiaki tej rasy są wspaniałymi zwierzętami dla seniorów. Zawsze chętne do pomocy, bardzo towarzyskie, lojalne i przyjazne. Dziadkowie, którzy posiadają sznaucery na pewno nie mają problemów z utrzymaniem tych psów. Niezbędne jest jednak regularne szczotkowanie włosa i codzienne ćwiczenia. Warto przy tym wspomnieć, że niektórzy behawioryści uznają, iż czesanie włosa psa jest niezwykle stymulujące i odprężające. Osoby, regularnie wykonujące te czynność, są zazwyczaj spokojniejsze i bardziej zrelaksowane.

Doskonale sprawdza się w kontaktach z dziadkami również szkocki terier, który jest bardzo inteligentnym psiakiem, w dodatku samodzielnym, bardzo szybko uczy się też nowych umiejętności, więc z pewnością senior nie będzie miał z nim większych problemów.

Osoba starsza, której zależy na posiadaniu pięknego, inteligentnego psa, powinna zakupić szczenię shih tzu. Rasa jest czujna, ciekawska i delikatna. Psy lgną do człowieka i uwielbiają spędzać długie godziny na kolanach.

Odpowiednią rasę psa (a także kota) dla każdego typu człowieka pomoże wybrać pazurowy Selektor

Pies zapewni zdrowie seniorowi?

Źródło: Shutterstock

Okazuje się, że posiadanie psa to niższe ciśnienie krwi, niższy poziom trójglicerydów, a także zmniejszony poziom cholesterolu. Zwierzę to zachęca właściciela do podejmowania aktywności fizycznej, dlatego bardzo często możemy zaobserwować spacerujących seniorów ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi. Psiak daje więc starszej osobie motywację do wychodzenia z domu, a także poczucie bezpieczeństwa i ochrony. A w skrajnych przypadkach może nawet uratować seniorowi życie. Zapewnia też bezwarunkową miłość. W okresie jesieni życia to naprawdę bardzo ważne….

Przypominamy również, że warto adoptować takiego psiaka ze schroniska. Przygarniając w ten sposób zwierzę, czynimy wielkie dobro, naprawiamy to, co zepsuli inni ludzie, ratujemy istotę, której los w jednej chwili zmienia się diametralnie. Koszmar schroniskowej beznadziei zmienia się w piękne, radosne, bezpieczne i szczęśliwe życie. To wspaniałe uczucie, gdy nasza decyzja daje tyle szczęścia innej. Może zapewnić ogromną satysfakcję i radość seniorowi podczas później jesieni życia….

A może kot dla staruszka? 

Kot porusza się niemal bezszelestnie, lubi być głaskany i uchodzi za bardzo czystą istotę. Jest zwierzęciem odpowiednim zwłaszcza dla ludzi starszych, gdyż dostosowuje się do swego ludzkiego współlokatora. Po przejściu na emeryturę opieka nad kotem stanowi zajęcie naprawdę ciekawe i absorbujące. Kot jest żywą istotą, za którą ponosi się odpowiedzialność, wnosi do domu rozrywkę i radość oraz niesie pocieszenie w smutku. Jego obecność może pomóc przezwyciężyć utratę ukochanego człowieka, nie zastąpi wprawdzie partnera, lecz stanowi pociechę i oparcie w chwilach bólu i samotności. Poza tym daje ważny impuls do spędzania dnia według ustalonego planu. Zakupy, karmienia, sprzątanie i stałe utarczki z kocim lokatorem są po prostu niezastąpione. Starszy człowiek nie może sobie wówczas pozwolić na apatię. Kotem trzeba się zajmować regularnie i punktualnie. Jeśli więc ktoś odżywia swoje zwierzę zdrowo, przy okazji dba również o swój jadłospis.

Dla osoby starszej kot jest często sprzymierzeńcem w walce z samotnością!

Zachęcamy zatem was do rozmowy z babcią i dziadkiem o przygarnięciu pod dach pupila. Możecie siąść ze starszą osobą przed komputerem i wybrać odpowiedniego czworonoga, używając Selektora. Futrzasty przyjaciel pozostanie na pewno wierny do końca życia!