Zrób to sam - odcisk psiej łapki

Pies biegający po śniegu zostawia ślady odciśniętych łapek. Jedne pieski mają małe poduszeczki pod łapami – inne szerokie i rozłożyste. Dzisiaj nauczymy się, jak odcisnąć ślad psiej łapki nie tylko na śniegu.

 

Każdy psiak ma inne odbicie łapy Każdy psiak ma inne odbicie łapy Źródło: Zoonar/Thinkstock

Widziałeś kiedyś chodnik z odciśniętymi śladami butów lub psich łap? Dzieje się tak, gdy stworzenia chodzą po świeżym cemencie, zanim ten nie zasechł. Łatwo uzyskamy podobny efekt w domu.

 

Potrzebne artykuły:

  • plastelina, modelina lub ciastolina – to na nich wykonamy odcisk łapki,

  • farby do malowania twarzy lub plakatówki – potrzebne do wykonania odbicia,

  • kartki papieru – na papierze odbijemy ślad łapki,

  • miseczka z wodą – do opłukania psiej łapy z farby.

 

Źródło: Joanna Szczygłowska
Odcisk łapy krok po krok

  1. Na samym początku musisz sprawdzić czy twój psiak pozwoli na wykonanie odlewu. Złap go delikatnie za łapkę i chwilę przytrzymaj. Jeśli psiak będzie się bardzo wyrywał, nie męcz go na siłę. O pomoc poproś dorosłych.

  2. Jeśli psiak pozwala trzymać się za łapę, zaczynamy zabawę. Najpierw zrobimy psi odcisk. Przygotują dużą kulkę z plasteliny lub modeliny. Rozpłaszcz ją na placuszek większy od psiej łapy i o grubości 2 centymetrów.

  3. Odciśnij delikatnie łapkę psa, tak żeby powstało wgłębienie. Obok odcisku łapki możesz wydrapać patyczkiem imię psa. Plastelina nie jest zbyt trwała. Polecamy użyć modeliny. Po odciśnięciu łapki możesz poprosić osobę dorosłą, aby utrwaliła odcisk w piekarniku lub w gotującej wodzie. Twardą modelinę możesz ozdobić farbkami.

  4. Psią łapkę można także ładnie odbić na kartce papieru. Rozsmaruj sporą porcję farby na plastikowym talerzyku i połóż go na ziemi. Przygotuj miseczkę z czystą wodą, w której zmieści się psia łapa.

  5. Odcisk łapki rób na dworze, aby nie pobrudzić podłogi. Poproś osobę dorosłą o pomoc. Zanurz psią łapkę w farbie i szybko odciśnij ją na kartce papieru. Od razu umyj psią łapkę w czystej wodzie.

  6. Psie łapki w modelinie czy na papierze to świetny sposób na udekorowanie pokoju. W ten sposób możemy także sprawdzać jak szybko rośnie szczeniak.

 

Powodzenia!