Zrób to, co ja

Wszyscy mniej więcej wiemy, jak nauczyć psa posłuszeństwa. Wykonywanie podstawowych komend, takich jak „siad!” czy „aport!”, prędzej czy później opanowuje większość domowych pupili. Ale czy pies jest w stanie zapamiętać pokazaną mu czynność i poproszony powtórzyć ją „z pamięci” po jakimś czasie?

Źródło: Shutterstock

Mechanizm zapamiętywania u psów jest bardzo podobny do tego u ludzi. Odkrycie to, ogłoszone w uznanym piśmie Animal Cognition, oznacza że najlepsi przyjaciele człowieka podobnie jak my posługują się pamięcią deklaratywną – potrafią świadomie przywoływać kiedyś nabytą wiedzę i raz przywołaną właściwie wykorzystać do teraźniejszych zadań. Jak tego dowiedziono? Naukowcy z węgierskiego Eötvös Loránd University przeprowadzili badanie na grupie ośmiu dorosłych psów domowych. Zespół postanowił przekonać się, czy zwierzęta będą w stanie powtórzyć czynność zaprezentowaną przez trenera. Między momentem prezentacji a podjęciem próby wykonania zadania musiało minąć kilka dłuższych chwil – w ten sposób naukowcy mieli potwierdzić istnienie u psów pamięci świadomej. Czy nasze domowe czworonogi potrafią na zawołanie powtórzyć coś, czego nauczyły się 10 minut wcześniej?

Zwierzęta były trenowane metodą „rób to, co ja”. Przyjrzyjmy się temu, jak z zadaniem poradziła sobie jedna z par biorących udział w eksperymencie - Valentina i jej suczka o imieniu Adila. Właścicielka przywołała psa i zaprezentowała ćwiczenie: podniosła z ziemi dzwonek i energicznie nim zadzwoniła. Po pokazie nastąpiła przerwa, w czasie której Valentina i Adila robiły to, na co miały ochotę. Pobawiły się razem piłką, poleżały na trawniku, potem Adila węszyła dookoła i obszczekiwała przechodniów. Po tej chwili relaksu Valentina stanęła w podobnej pozycji, jak przy prezentacji ćwiczenia i podała komendę „zrób to!”. Adila wiedziała dokładnie, o co chodzi. Uważny pies zadzwonił dzwonkiem. Suczka zachowała się w ten sam sposób, nawet gdy komendę podał obcy człowiek (który nie widział prezentacji i nie miał pojęcia do czego polecenie „zrób to!” się odnosiło).

Do tej pory twierdzono, ze pamięcią deklaratywną mogą pochwalić się jedynie ludzie i człekokształtne małpy. Istnienie tego rodzaju pamięci u psów właściciele podejrzewali (na podstawie obserwacji zachowań swoich własnych pupili) już dawno, ale dopiero teraz zostało to naukowo potwierdzone. Psy potrafią naśladować czynności zaprezentowane przez ludzi, nawet po dłuższej przerwie. Zwłaszcza domowe czworonogi lubią uczyć się obserwując swoich opiekunów. Wyniki badania przeprowadzonego na Węgrzech można dodać do systematycznie rosnącej bazy dowodów na to, że wiele zwierząt doświadcza świata w sposób podobny do ludzi: ze świadomością przeszłości i chwili obecnej oraz z prawdopodobieństwem wyobrażania sobie i przewidywania tego, co może wydarzyć się w przyszłości.