Zoonozy

Zoonozy, to brzmi groźnie, a mówiąc bardziej potocznie choroby odzwierzęce. To grupa wszystkich chorób, którymi zarazić się możemy od naszych pupili, a także tych, tylko przez nich przenoszonych. Wśród nich znaleźć można takie, które wywoływane są przez piony, wirusy, bakterie, grzyby, a także pasożyty.

Na co dzień zapominamy, że nasz ukochany kot czy pies może się stać dla nas źródłem zakażenia. Nie jest to powód do strachu, czy nie daj Boże pozbywania się pupila, jednak warto wiedzieć, jakimi drogami i czym możemy się zarazić, a także jak się przed tym chronić.

Ilość chorób odzwierzęcych jest tak duża, że ciężko omówić je wszystkie. Skupimy się tylko na tych najważniejszych, które przenoszone są przez psy i koty. Zoonozy przenosić się mogą różnymi drogami do organizmu. Niektóre potrzebują bezpośredniego kontaktu, np. poprzez pogryzienie. Innym wystarczy droga pośrednia, jak np. nieumyte warzywa skażone wcześniej jajami pasożyta.

Zarazić się nimi można różnymi drogami. W przypadku psów i kotów szczególną rolę pełni droga pokarmowa. To nią dostają się do organizmu człowieka nicienie, tasiemce, Giardia czy Toxoplasma. Zjedzenie jaj czy oocyst następuje w wyniku spożycia niedomytych warzyw, surowego mięsa, jedzenie brudnymi rękami, picie skażonej wody. Dzieci narażone są szczególnie poprzez zabawy w piaskownicach, które stają się kuwetami dla czworonożnych pupili, istotne jest więc, by odpowiednio je zabezpieczać, a dzieciom po powrocie z placów zabaw myć ręce. Podstawowe zasady higieny i odpowiednia dezynfekcja pozwolą uniknąć zakażenia.

Zoonozy przenosić się mogą także poprzez skórę. Kontakt bezpośredni z chorą skóra zwierzęcia kosztować nas może zakażenie dermatofitozą, czyli grzybicą skórną. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci i ludzie z obniżoną odpornością. Istotne jest więc, by wszystkie zmiany skórne u naszych zwierząt konsultować z lekarzem weterynarii i szybko wdrażać ewentualne leczenie.

Podobnie sprawa wygląda ze świerzbem. Często występujący u kotów świerzb uszny zagraża wszak tylko ich psim przyjaciołom, jednak zdarzający się rzadziej świerzbowiec drążący może przenieść się także na ludzi. Na szczęście zakażenie przebiega tylko z łagodnym świądem, zdecydowanie lżej niż u naszych czworonożnych pupili.

Przez skórę w sposób szczególny zarazić się można wirusem wścieklizny. Aby doszło do wniknięcia wirusa potrzebny jest kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzona skórą lub błonami śluzowymi. Może do tego dojść poprzez pogryzienie, ale także przez polizanie. Wirus wędruje dalej drogą nerwów do ośrodkowego układu nerwowego i tam powoduje zmiany. Wścieklizna to choroba śmiertelna, warto więc sięgnąć do informacji, jak chronić przed nią siebie i nasze czworonogi. Artykuł na ten temat znajdziecie Państwo tu.

Poprzez ugryzienie lub podrapanie przenosi się także choroba kociego pazura. Bakterie, które dostaną się tą drogą do organizmu powodują okoliczny łagodny stan zapalny z powstaniem pęcherzyka, a także powiększenie węzłów chłonnych. 

Wiadomym jest, iż źródłem zarażenia dla człowieka mogą być odchody zwierząt. Rzadko pamięta się jednak, że niebezpieczny może być także ich mocz. Tą drogą przenosi się chociażby leptospiroza. Krętki ją wywołujące znajdują się właśnie w moczu chorych zwierząt. W sprzyjających wilgotnych warunkach bakterie te mogą przeżyć kilka miesięcy w glebie czy stojącej wodzie. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z uszkodzoną skóra i błony śluzowe. Szczególnie narażeni są pracownicy zakładów oczyszczania, a także pracownicy leśni poruszający się często po podmokłych bagiennych terenach. 
 
Zwierzęta mogą dla nas stanowić źródło zakażenia, ale co równie ważne, także my dla nich! Zachowanie higieny osobistej, mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami, sprzątanie odchodów, dezynfekcja kuwet, ochrona piaskownic, mycie warzyw i owoców, regularne odrobaczenia, a także szczepienia profilaktyczne to proste kroki, które pomogą nam żyć razem z czworonogami w dobrym zdrowiu. Najprostsze kroki są zawsze najbardziej skuteczne. Mydło i dokładne mycie rąk po każdym kontakcie ze zwierzęciem oraz jego odchodami, a także dobra dezynfekcja miejsc, w których takie odchody się znajdują przy użyciu odpowiednich preparatów to absolutna podstawa profilaktyki zakażeń.