Żółtaczka u psów - przyczyny, objawy, leczenie

Żółtaczka u psów nie jest chorobą niezależną i z reguły rozwija się w połączeniu z innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli skóra lub błona śluzowa psa zmieni kolor na żółty, oznacza to obecność wysokiego poziomu bilirubiny we krwi. Żółtaczka u psów ma swoje własne objawy i wymaga kompetentnego i szybkiego leczenia.

Żółtaczka u psów Żółtaczka u psów Źródło: pixabay.com

Żółtaczka u psów – czym się charakteryzuje?

Żółtaczka występuje, gdy w krwiobiegu psa znajduje się wysoka zawartość barwnika żółci - bilirubiny. Aby dowiedzieć się, dlaczego pojawił się problem, trzeba zrozumieć, czym jest bilirubina. W organizmie zwierząt następuje ciągła zmiana krwinek czerwonych tj. erytrocytów. Niektóre umierają i są zastępowane nowymi. Komórki śledziony są odpowiedzialne za eliminację komórek, które osiągnęły koniec swojego życia. W swoich strukturach stara hemoglobina przekształca się w bilirubinę.

Ponadto pierwiastek ten łączy się z innym białkiem i jest wysyłany przez krwioobieg do tkanek narządu. To tam nierozpuszczalny pierwiastek zamienia się w rozpuszczalny. Część substancji dostaje się do jelit, woreczka żółciowego, kału, nadając im charakterystyczny odcień. Jeśli normy hemoglobiny zostaną przekroczone, pojawiają się problemy z normalną eliminacją bilirubiny bezpośrednio z organizmu. Jeśli narząd nie spełnia swoich funkcji, pojawia się nadmiar bilirubiny. Żółty pigment przebarwia twardówkę, skórę i błony śluzowe.

Dzieje się tak, gdy organizm nie jest w stanie wykorzystać pigmentu i usunąć go z jelit. W takim przypadku woreczek żółciowy i kanały zostają zatkane, a stężenie pierwiastka wzrasta. Wspomaga to chorobę i postępujący rozpad erytrocytów. Bilirubina występuje w postaci wolnej, nie wiąże się i nie jest transportowana. 

Żółtaczka u psów - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn wystąpienia choroby. Głównym z nich jest uszkodzenie wątroby lub śledziony. Weterynarze często borykają się z ostrym zapaleniem wątroby. Jeśli jest to starsze zwierzę, możliwe jest przewlekłe zapalenie narządu. Wpływa również na trzustkę i jelito cienkie. Rzadkie infekcje grzybicze, w tym histoplazmoza, mogą również powodować chorobę. Ta opcja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ grzyby nie boją się leków i nie umierają od nich. Weterynarze używają silniejszych substancji, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm zwierzęcia. W przypadku, gdy pies otrzymał zbyt dużo leku lub lek został niewłaściwie użyty, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia żółtaczki. Prawdopodobieństwo wystąpienia żółtaczki jest zwiększone u takich ras, jak: Shar pei, Bedlington terrier i niektóre rodzaje psów gończych.

 Żółtaczka u psów - objawy

Poważne zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą również wskazywać na wystąpienie żółtaczki. Należy zwrócić uwagę na szereg znaków, które pozwalają na wykrycie żółtaczki u psów. Jeśli drogi żółciowe zwierzęcia są zatkane lub całkowicie zablokowane, jest to mechaniczna postać choroby. Zablokowanie może być spowodowane guzem przewodu pokarmowego, wątroby lub nerek, a także nagromadzeniem pasożytów. Czasami drogi żółciowe są uciskane przez kamienie nerkowe lub blizny pooperacyjne / pourazowe.

Chorobie towarzyszą następujące objawy:

  • Rozszerzone źrenice
  • Ciemny kolor moczu w połączeniu z jego ostrym i nieprzyjemnym zapachem
  • Swędzenie, podobne do nerwowego
  • Zwierzę zachowuje się ospale i apatycznie, znika mu apetyt
  • Drgawki.
  • Przebarwienia twardówki, błon śluzowych i skóry. Żółkną, rzadziej cytrynowe lub pomarańczowe.
  • Gałki oczne, podbrzusze i powieki są koloru żółtego.
  • Zmiany stolca - biegunka na przemian z zaparciami.
  • Pojawienie się wymiotów.

Pomimo czynnika, który wywołał chorobę, wystarczy go po prostu wykryć na skórze, błonach śluzowych, twardówce. Kolor może być inny: od jasnożółtego do ciemnego. Objawy zależą od choroby podstawowej. Mogą wystąpić drgawki, paraliż, które są spowodowane ciężkim zatruciem organizmu. Pies może wyglądać na wyczerpanego. W tym samym czasie temperatura ciała spada, mocz staje się jasnopomarańczowy. Kolor stolca blednie. Jeśli opiekun psa zauważy, że pojawiły się pierwsze oznaki, powinien natychmiast udać się do weterynarza. Choroba jest niebezpieczna dla zwierząt, zwłaszcza ciężarnych.

Żółtaczka u psów - leczenie

Podstawowym leczeniem żółtaczki u psów zajmuje się weterynarz, ale można poprawić stan zdrowia swojego zwierzaka, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Ograniczyć spożycie białka, podawać psu karmę węglowodanową (zupy lub płatki zbożowe), dodać glukozę do wody pitnej, którą można również podawać w zastrzykach dożylnych.
  • Zaleca się podawanie witamin B6, B1, B2 i E.
  • W celu uregulowania funkcji przewodu pokarmowego weterynarz może zalecić dodanie do pożywienia psa soli karlowarskiej.
  • Zmniejszyć całkowitą zawartość kalorii w menu psa, jeśli zwierzę jest otyłe.
  • Pies powinien spożywać dużo płynów, zaleca się podawać wywar z jagód jałowca, a także mięty pieprzowej. Napoje te ułatwiają usuwanie pigmentów żółciowych z moczu.
  • Ciepłe okłady mogą znacznie poprawić samopoczucie psa, jeśli jest do nich przyzwyczajony.
  • Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, ponieważ pies potrzebuje odpoczynku.

Jeśli przyczyną żółtaczki u psa jest uszkodzenie wątroby lub dróg żółciowych, można zastosować środki ludowe wraz z głównym leczeniem. Nieśmiertelnik, piołun, liście szałwii są świetne. Zwierzęciu podaje się wywary ziołowe w celu usunięcia nadmiaru żółci. Konieczne jest odróżnienie leczenia na żółtaczkę  ludzi i psów. Tradycyjne metody, które są dobre dla ludzi, nie zawsze są skuteczne dla psa. Zawsze trzeba skonsultować się z weterynarzem.

Leczenie farmakologiczne żółtaczki u psa

Procedura ta opiera się na stosowaniu diuretyków i leków przeciwhistaminowych. W przypadku wymiotów zwierzęciu podawany jest metoklopramid i siarczan atropiny, zapobiega to nieodwracalnym procesom w organizmie zwierzęcia. Uważne podejście do tego objawu umożliwia zdiagnozowanie wielu chorób i wyleczenie ich w odpowiednim czasie. Proces leczenia ułatwia fakt, że choroba nie jest przenoszona na ludzi. Procedury przepisane przez weterynarza można wykonywać w domu, jeśli opiekun ma wystarczające doświadczenie. Powinien ściśle przestrzegać harmonogramu kuracji, dzięki czemu nie będzie potrzeby codziennego zabierania psa do kliniki weterynaryjnej.

Środki zapobiegawcze: jak zapobiec zachorowaniu psa na żółtaczkę

Głównym czynnikiem zapobiegawczym jest w pełni zbilansowana dieta. Jednak to wciąż za mało. Warto przeprowadzać regularne odrobaczanie, aby uniknąć zatkania dróg żółciowych przez pasożyty. Trzeba trzymać wszystkie trujące substancje z dala od swojego zwierzaka. Wszystkie leki najlepiej przechowywać w zamkniętych pudełkach. Dobrą ochroną będą okresowe szczepienia przeciwko zakaźnemu zapaleniu wątroby, leptospirozie, zapaleniu jelit.