Żółta kokarda u psa. Co to znaczy?

Coraz częściej na ulicach czy w parkach widzi się psy, które mają przywiązaną przy szyi żółtą kokardkę. To nie kolejna chwilowa moda, lecz prosty komunikat. Jak to odczytywać? Każdy miłośnik psów musi to wiedzieć.

Żółty pies Żółty pies

Żółta kokarda lub wstążka przy obroży czworonoga to nie ozdoba. To informacja i ostrzeżenie dla innych, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni. Program Yellow Dog dotarł także do Polski.

Yellow Dog Project to międzynarodowych ruch właścicieli psów, które potrzebują więcej przestrzeni. Jego celem jest edukowanie społeczeństwa,  by zauważało, że niektóre psy potrzebują więcej przestrzeni, umiało dobrać psa do potrzeb właściciela i nauczyło się odpowiedniego kontaktu z tego typu psami.


O co chodzi? Nie wszystkie psy uwielbiają kontakt z obcymi ludźmi czy innym psami. Wiele czworonogów z powodu urazu, przebytego niedawno zabiegu chirurgicznego, nieukończonego jeszcze treningu, ciężkiej przeszłości w schronisku lub u niekochających właścicieli i z innych powodów, na nieproszony kontakt reaguje strachem czy agresją.

Jeżeli zobaczysz pieska z taką smyczą, to pozwól mu i jego właścicielowi przejść spokojnie, nie głaszcz go ani nie karm. On i jego opiekun mają do tego pełne prawo.