Znakowanie zwierząt

Do tej pory częstą praktyką było, że do smyczy czy obroży psa lub kota przyczepiane były informacje o jego właścicielu. Obecnie coraz częściej zalecane jest znakowanie za pomocą tatuażu albo elektroniczne (czipowanie). 

Źródło: shutterstock

W przypadku zwierząt w Polsce, znakowanie nie jest obowiązkowe. Ponadto, właściciel może wybrać czy decyduje się na tatuaż czy inny sposób oznakowania np. czip. Natomiast planując podróż za granicę (w ramach Unii Europejskiej) – bez oznakowania zwierzaka w sposób trwały (dotyczy to psów, kotów i fretek)  nie możemy się przemieszczać.

Obowiązek identyfikacji zwierząt domowych wynika z Rozporządzenia (WE) Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26.05.2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG (Dz.U.UE L z dnia 13.06.2003 r.).

Stosowane oznakowanie elektroniczne to czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem, wprowadzany podskórnie (na szyi lub miedzy łopatkami). Jest on niewielki: długości ok. 1 cm i średnicy 1,2 mm, zatem że nie powoduje utrudnień w codziennym funkcjonowaniu zwierzaka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa to kilka minut. Jako, że czip pokryty jest otoczką obojętną dla tkanek i zapobiegającą przesuwaniu się pod skórą nie powoduje reakcji alergicznych.  

W przypadku znalezienia zagubionego zwierzaka posiadającego elektroniczne oznakowanie, przy użyciu specjalnego czytnika można odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu (czytniki posiadają schroniska dla zwierząt oraz straż miejska).

Od lekarza weterynarii dokonującego wszczepienia czipa właściciel otrzymuje potwierdzony podpisem lekarza wniosek o wykonanie elektronicznego oznakowania psa/kota, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do międzynarodowej bazy danych Safe-Animal (http://www.safe-animal.eu). Właściciel powinien także otrzymać silikonową opaskę, na której umieszczony jest adres internetowy bazy Safe-Animal, telefon Hotline oraz  informacja, że zwierzę posiada elektroniczne oznakowanie. Opaska taka (umieszczona na obroży zwierzaka) jest bardzo pomocna w przypadku znalezienia zagubionego zwierzaka i umożliwia powiadomienie właściciela.

W wielu miejscowościach możliwe jest wykonanie elektronicznego oznakowania bezpłatnie, w wybranych lecznicach weterynaryjnych. Listy takich wybranych lecznic publikowane są w obwieszczeniach lub na stronach urzędów miejskich. Aby móc oznakować zwierzaka konieczne jest:

  • okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzaka (metryka i rodowód, wypełniona aktualna książeczka szczepień albo inny dokument),
  • wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania zwierzaka.

Właściciele, którzy zaczipowali zwierzęta mogą także sami dokonać rejestracji na stronie http://www.safe-animal.eu  lub w innych bazach, np. www.identyfikacja.pl (ogólnopolska baza danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt) lub www.indexel.com.pl