Przyjęty przez zwierzę pokarm przechodzi proces trawienia w początkowym odcinku przewodu pokarmowego, a rozłożone wtedy substancje są wchłaniane. Wszystkie niestrawione resztki wydalane są w formie kału. Odchody brązowe, twarde, produkowane w niewielkiej ilości są oznaką prawidłowo przebiegającego procesu trawienia i wchłaniania. Wszelkie zmiany w wyglądzie kału – jego kolorze, konsystencji czy częstości wydalania powinny zwrócić uwagę właściciela.
Jeśli nagle kał psa zaczął wyglądać inaczej niż dotychczas w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, co pies dostaje do jedzenia. Gotowe karmy wysokiej jakości mają tak dobrane składniki, aby cechować się jak najwyższą strawnością (aby jak największa ilość karmy została przez organizm wchłonięta). Tanie jedzenie przeznaczone dla zwierząt zawiera w sobie dużo wypełniaczy, których pies nie jest w stanie wykorzystać. Zalegające w jelitach masy niestrawione mogą zaburzać florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Pies na takiej diecie załatwia się dość często i dużą ilością kału o intensywnym, cuchnącym zapachu. Pokarmy zawierające znaczną ilość tłuszczu powodują, że kolor kału staje się jaśniejszy (czasem prawie biały) i można w nim zauważyć znaczne ilości śluzu. Obserwując odchody możemy więc stwierdzić, czy nasz pupil prawidłowo się odżywia.
Jeżeli podajemy zwierzęciu dobrą karmę, a mimo to nagle zauważymy wzrost ilości wydalanego kału i zmianę jego barwy konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki układu trawiennego, gdyż może to być objaw m.in. niewydolności trzustki, szczególnie jeśli pies chudnie pomimo ogromnego apetytu.
Jasne zabarwienie kału może być także spowodowane brakiem barwników żółciowych, które w warunkach fizjologicznych przechodzą z wątroby do jelit. Przyczyną zaburzeń tego pasażu mogą być choroby dróg żółciowych.
Oddawanie luźnego kału może z kolei być spowodowane nagłą zmianą karmy, infekcją wirusową lub bakteryjną lub też innymi chorobami przewodu pokarmowego. Jeśli więc tuż po wprowadzeniu do diety psa nowego składnika pokarmowego wystąpiła biegunka, warto zastosować 24 – godzinną głodówkę i do lekarza zgłosić się, jeśli po tym czasie nie będzie poprawy. Można także zastosować węgiel leczniczy (do kupienia w aptece) w ilości 3 – 8 tabletek (w zależności od wielkości psa) jednorazowo. Tabletki podajemy w minimalnej ilości jedzenia lub rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody i wlewamy bezpośrednio do pyszczka.
Jeżeli w kale zauważymy świeżą (czerwoną) krew lub gdy odchody przyjmują kolor smolisty (strawiona krew ma taką ciemną barwę) nie należy czekać z wizytą w przychodni weterynaryjnej. Jeśli kolor kału przyjmuje barwę zieloną jest to zazwyczaj objaw choroby jelit lub infestacji pasożytami. Na spacerze z naszym czworonogiem warto zwrócić uwagę, czy w kale nie widać robaków. Przy większym zarobaczeniu widoczne są one gołym okiem. Pamiętajmy, aby rutynowo odrobaczać zwierzę co najmniej raz na pół roku.
Jeśli zmiana w wyglądzie kału zaniepokoi nas, można zanieść kał do badania. Taka próbka dostarczy cennych informacji m.in. o obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym, stężeniu enzymów trzustkowych, a także ilości i jakości flory bakteryjnej.