Złoty przyjaciel Goldendoodle

Kudłaty, wesoły i pełen energii. Dzięki swojej urodzie zyskał ogromną popularność. Ulubieniec Ameryki i nie tylko! To hybrydowy przebój nazywany w skrócie doodlem oraz goldenpoo.

Goldendoodle Goldendoodle Źródło: shutterstock

Nie wszystko złoto, co się świeci

Krzyżówka golden retrivera i dużego pudla została wyhodowana w połowie lat dziewięćdziesiątych z mieszanki dwóch ulubionych ras Ameryki. Hodowcy chcieli stworzyć idealnego psa dla alergików, niestety bezskutecznie. Goldenpu może powodować alergie, pomimo krzyżówki z nieliniejącym pudlem. Sprawcą powstawania alergenu jest nieustannie łuszczący się naskórek tego psiaka, choć reakcja ta zachodzi i tak w znacznie mniejszym stopniu niż u większości innych czworonogów.

Szczeniak goldendoodle Źródło: shutterstock
Piękno wymaga poświęceń

Goldendoodle to piękne i dostojne psy średniej wielkości, podobnie jak golden retrivery. Dorosły samiec może osiągnąć wagę nawet około 40 kg. Ich pielęgnacja jest zdecydowanie łatwiejsza niż goldena. To duża zaleta dla tych, którzy uwielbiają psy z piękną sierścią, ale nie mają zbyt wiele czasu by należycie o nią zadbać. Specyficzna sierść jest cechą charakterystyczną tej hybrydy, choć różnią się one rodzajem włosa. Niektóre goldenpu dziedziczą sierść po goldenach, inne po pudlach, ale zdarzają się też takie z włosem pośrednim. Jeżeli chodzi o umaszczenie również może być różne.

Inteligencja pudla

Doodle swoją osobowość zawdzięcza golden retriverowi, a jego niesamowita inteligencja jest zasługą pudla. To bardzo aktywne psy, nigdy nie powinny się nudzić i muszą mieć dużo różnorodnych zabawek!

Wersja mini

Ze skrzyżowania golden retrivera z pudlem miniaturowym powstała mniejsza wersja hybrydy, czyli miniaturowy goldendoodle! Właścicielem tego pięknisia w mniejszej wersji jest Perez Hilton, twórca amerykańskiego plotkarskiego bloga z całą masą fanów. Jego psiak Teddy często pojawia się na blogu Pereza, a sam celebryta twierdzi, że jest nawet większą gwiazdą niż on sam! Miniaturowe goldendoodle stały się modne dzięki swoim rozmiarom, słodkiemu wyglądowi i wielkiej inteligencji.

Środowisko

Hybrydy te lubią przestrzeń. Jedynie wersja mini nadaje się do bloku. Duży goldendoodle musi mieć sporo ruchu i zdecydowanie nie nadaje się do blokowiska. Jest to pies, który musi mieć podwórko i sporo zajęć, ponieważ jest pełen energii i lubi myśleć!

Zdrowie

Goldendoodle żyją długo, około 15 lat. Niestety, miewają skłonności do dysplazji i chorób wrodzonych. Najbezpieczniej nabyć psa po zdrowych rodzicach czystych ras, goldenie i pudlu. Podobnie jak labradoodle, psy te mają problemy z biodrami, najczęściej jest to dysplazja stawu biodrowego. U tej hybrydy zdarzają się też choroby oczu jak postępujący zanik siatkówki, który w konsekwencji prowadzi do ślepoty. Goldendoodle ma również skłonności do zaburzeń krzepliwości krwi, podobnie jak w przypadku chemofilii u ludzi.

Pielęgnacja

Dbałość o włos goldenpu nie jest łatwa. Jego sierść jest gęsta, wymaga częstych kąpieli wraz z suszeniem.

Szkolenie

Pudle i goldeny należą do pięciu najbardziej inteligentnych ras. Ich krzyżówka jest równie mądra i bardzo szybko się uczy. Tresura tego psa jest zatem łatwa i przyjemna. Goldendoodle koniecznie potrzebują silnej motywacji jaką jest nagroda, a naukę traktują jako doskonałą zabawę ze swoim przewodnikiem.

Rodzina

Psy tego rodzaju to wierni i kochający przyjaciele. Świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. W rodzinie, która zdecyduje się na tę hybrydę powinna znaleźć się koniecznie osoba, która poświęci psu sporo uwagi i czasu na szkolenie. Psy te wymagają zajęć skłaniających do myślenia i aktywności.

Goldenpu to wspaniały pies rodzinny, jego tresura jest stosunkowo łatwa. Świetny pies dla osób z natury aktywnych. Potrafi odwdzięczyć się za uwagę po wielokroć.