Złota Palma dla psa!

Festiwal filmowy w Cannes to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kina, a nagrody (Złote Palmy) przyznawane podczas imprezy najlepszym filmom uważa się za europejskie odpowiedniki Oskarów. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od 2001 roku eksperci oceniają nie tylko role odgrywane przez aktorów w filmach, ale także zwierząt, które coraz częściej pojawiają się na dużym ekranie. Najlepsze z nich otrzymują nagrodę o nazwie Palm Dog Award.

Źródło: Internet

Pierwszymi nagrodzonymi czworonogami byli: Leo, który wcielił się w rolę Delgado w komedii Justina Edgara pt. „Large” oraz Otis, który wziął udział w filmie Jennifer Jason Leigh pt. “Party na słodko”. Z kolei w ubiegłym roku nagrodą uhonorowano parę psów o imionach Banjo i Poppy, bohaterów znanego również w Polsce brytyjskiego filmu “Turyści”. Natomiast w 2011 roku laueratem Palm Dog Award został pies rasy Jack Russell terrier o imieniu Uggie za rolę w filmie “Artysta” wyreżyserowanym przez Francuza litewskiego pochodzenia Michela Hazanaviciusa. Warto dodać, że wcześniej Uggie wystąpił też w amerykańskiej komedii romantycznej pt. “Mr. Fix It”, humorystycznym filmie “Wyborcze jaja” oraz dramacie “Woda dla słoni”. Uggie grywa także regularnie w reklamach telewizyjnych. Za swoje role oprócz Psiej Palmy otrzymał także amerykańską nagrodę Golden Collar Award. Dodatkowo latem ubiegłego roku został pierwszym czworonogiem, którego odcisk łapy zdobi chodnik na bulwarze w Hollywood na przeciwko Teatru Chińskiego Graumana.

Jury oceniające poziom gry aktorskiej psów składa się głównie z dziennikarzy pracujących dla brytyjskich gazet i czasopism. W tym roku są nimi: krytyk filmowy “Times” James Christopher, Derek Malcolm z „Evening Standard”, Peter Bradshaw z „The Guardian”, Charles Gant z „Heat Magazine” oraz Kaleem Aftab z „The Independent”. Szanse na zwycięstwo w konkursie mają wszystkie psy, które pojawiły się w filmach zgłoszonych do udziału w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W brytyjskich mediach pojawiły się ostatnio spekulacje dotyczące tego, że przy okazji wręczania tegorocznej nagrody dla psa, ogłoszona zostanie nowa nagroda przyznawana na podobnych zasadach kotom występującym w produkcjach ukazujących się na dużym ekranie. Szczegółowe informacje na temat konkursu i dotychczasowych zwycięzców można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej dostępnej pod adresem http://www.palmdog.com/.

 

Źródło: Palm Dog Award