Zielenina dla drapieżnika?

Koty to mięsożercy, bez dwóch zdań.  Może i są przedstawiane jako wielbiciele mleka, może niektóre przepadają za wybranymi warzywami, niezaprzeczalnym faktem jest, że kot, żeby żyć, musi jeść mięso, a jego system trawienny zaprojektowany jest tak, żeby głównie mięso trawić. Skąd więc w kocim jadłospisie trawa? Dlaczego większość wąsaczy uwielbia skubać zielone źdźbła?

Źródło: https://pixabay.com/

Chociaż koty są drapieżnikami, widok wąsatego czworonoga „pasącego się” na trawniku nie należy do rzadkich.  Wasi futrzani przyjaciele też to robią? Prawdopodobnie wiemy dlaczego. Na temat nieodpartego pociągu kotów do zieleniny istnieje wiele teorii, oto najpopularniejsze z nich.

Kot je trawę, bo chce zwrócić na siebie uwagę

Koty to nie lada bystrzaki. Bardzo szybko uczą się, które ich zachowania wzbudzają zainteresowanie człowieka, a które kompletnie nie robią na nim wrażenia. Widok wąsatego jegomościa z zapałem podgryzającego źdźbła jednych zdumiewa, innych śmieszy - ważne, że mało kogo pozostawia obojętnym. I o to chodzi!

Kot je trawę, żeby ćwiczyć łowieckie umiejętności

Instynktu nie da się zagłuszyć. Atakowanie sprężystych i przyjemnie chrupiących w pysku źdźbeł trawy, które odchylają się po delikatnym pacnięciu łapą, może przypominać kotu polowanie na małego ptaszka lub gryzonia. Dla malucha to bezkrwawy trening, dla starszaka – zwłaszcza pewnego, że karma zawsze pojawi się w misce bez konieczności walki – doskonała zabawa w dzikiego kota.

Kot je trawę, bo jest ciekawski

Kocie maluchy, podobnie jak ludzkie dzieci, uczą się świata wkładając wszystko do buzi. Jeśli w pysku znajdzie się źdźbło trawy i jego smak czy konsystencja przypadnie kociątku do gustu, będzie to zachowanie powtarzać.

Kot je trawę, bo ma problemy z brzuszkiem

Wielu ludzi uważa, że koty jedzą trawę celowo, gdy mają problemy trawienne – podrażniony żołądek lub zatwardzenie.  Trawa rzeczywiście może działać przeczyszczająco. Jedząc ją kot mechanicznie drażni żołądek, do tego dochodzi brak wystarczającej ilości enzymów pozwalających trawę strawić – takie połączenie gwarantuje sukces, bo wraz ze źdźbłami z kociego brzuszka wyjdzie to, co mu zaszkodziło.

Kot je trawę, bo.. nad tym zachowaniem nie panuje

Zdarza się, że koty przejawiają kompulsywne zachowania, wywołane różnymi zaburzeniami. Jednym z takich zachowań jest obsesja jedzenia rzeczy, które kocim pożywieniem nie są. Mogą to być rzeczy zupełnie niejadalne, jak np. foliowe torby czy strzępki tkanin, może to być trawa.

 

Czy jedzenie trawy kotu szkodzi? Pomimo faktu, że koty to zdeklarowani mięsożercy, podskubanie od czasu do czasu kilku źdźbeł nie powinno mieć negatywnego wpływu na kocie zdrowie (nawet, jeśli konsekwencją takiej przekąski byłyby wymioty). W przypadku, gdy czworonóg szczególnie upodobał sobie trawę w przydomowym ogródku, trzeba jedynie pamiętać, żeby nie wypuszczać go na, zewnątrz, gdy na trawnik zostały wysypane toksyczne dla zwierząt środki ochrony roślin, bo z nimi żartów nie ma. Uważajcie też, aby uwielbienie do zieleniny nie przeniosło się z niewinnej trawki na inne rośliny - zjedzenie wielu z nich to dla kota śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

źródło: www.cathealth.com