Zgodny duet - dziecko i pies

Wiele dzieci nie jest uczonych właściwego zachowania w stosunku do psa. Brakuje właściwych zajęć, zarówno w szkole, jak i poza nią. W domu także nie każde dziecko otrzymuje odpowiednie instrukcje jak postępować z psem, jak go traktować i jak zachowywać się w jego obecności. A  wystarczy zrobić tak niewiele, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Źródło: Shutterstock

Dzieci już od najmłodszych lat powinny wiedzieć, co oznaczają poszczególne sygnały wysyłane przez psy i jak na nie reagować. Dzieci należy nauczyć, że nie wolno podchodzić do każdego spotkanego na spacerze psa i że nie wolno takiego psa gonić, ani zbliżać się do niego jeśli ucieka. Dzieci muszą wiedzieć jak zachować się, jeśli już nawiążą kontakt ze zwierzęciem. Jak je właściwe głaskać, co robić, a czego nie. Lekcje takie powinny być często powtarzane, abyśmy mieli pewność, że dziecko zdaje sobie sprawę z tego jak należy, a jak nie należy postępować z psem.

Dzieci nie mogą zabierać zwierzęciu zabawek, ani zbliżać się do jego miski w momencie kiedy ono je. Powinny także wiedzieć co zrobić kiedy pies zacznie zachowywać się agresywnie. Bez naszej pomocy większość dzieci będzie robiła to, czego robić nie można tzn. część z nich zacznie krzyczeć, część uciekać, a część może nawet bić psa. Na dorosłych ciąży odpowiedzialność, aby przekazać dzieciom stosowną wiedzę. Jeśli nasze pociechy spotkają agresywnego psa powinny stanąć w miejscu i poczekać, aż pies je obwącha. Nie mogą patrzeć na takie zwierzę, ani wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli zachowają się inaczej, np. zaczną uciekać, cała sytuacja może skończyć się tragicznie. Zarówno dla dziecka jak i dla psa.

Bardzo ważny jest także właściwy nadzór. Dzieci nigdy nie powinny zostawać sam na sam z psem nawet wtedy, kiedy rodzic jest pewny, że maluch przyswoił sobie wszystkie niezbędne zasady takiego kontaktu. Niestety do większości pogryzień dochodzi właśnie w momencie, kiedy rodzic, nawet na chwilę, zostawia dziecko razem z psem.

Główną zasadą, jaką należy kierować się w kontaktach dziecka z psem, powinno być odpowiednie przygotowanie obu stron do nawiązania dobrej relacji. Trzeba pracować zarówno z dzieckiem jak i ze zwierzęciem, aby utrwalić właściwe wzorce zachowań. Taka praca może nawet uratować czyjeś życie.