Zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego

Najczęściej występującym schorzeniem stawu kolanowego u zwierząt jest zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego (przedniego). Jakie są przyczyny zerwania tego więzadła i w jaki sposób leczy się taki uraz?

Źródło: FORUM / Wegner, P. / Arco Images GmbH

Jednym z częściej występujących schorzeń stawu kolanowego u zwierząt jest zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego (przedniego), które pełni funkcję stabilizatora stawu kolanowego. Przyczyną zerwania więzadła mogą być nagłe urazy powstające np. na skutek dużej aktywności fizycznej lub wypadków. Powodem tego schorzenia częściej bywają jednak czynniki takie jak: zwyrodnienia, którym ulegają włókna więzadła, nieprawidłowości budowy anomicznej, nadwaga, częste stany zapalne, schorzenia reumatyczne. U pewnych ras psów odnotowuje się predyspozycje do występowania tego schorzenia. Należą do nich: owczarek niemiecki, rottweiler, labrador retriever, berneński pies pasterski, mastiff, bokser.  U kotów do zerwania więzadła krzyżowego przedniego dochodzi z reguły na skutek wypadków komunikacyjnych bądź upadków z wysokości (szczególnie narażone są koty otyłe).

Zerwanie więzadła objawia się kulawizną, obrzękiem, nadmiernie zgiętym stawem kolanowym, podczas zginania stawu słychać charakterystyczny odgłos przypominający klikanie (krepitacja).  Zwierzę, poruszając się, podciąga chorą nogę. Jeżeli u naszego pupila występują wyżej opisane objawy, należy niezwłocznie złościć się do lekarza weterynarii. Uszkodzone więzadło krzyżowe doczaszkowe nie zagoi się samo. Brak interwencji w takim przypadku będzie skutkowało trwałą dysfunkcją stawu. Weterynarz, na podstawie badania klinicznego i prześwietlenia RTG, podejmie decyzję o odpowiedniej metodzie leczenia. U małych psów i kotów najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze polegające na ograniczeniu aktywności,   unieruchomieniu stawu na ok 6 tyg, zmniejszeniu masy ciała (jeśli występuje otyłość). U większych zwierząt stosuje się leczenie operacyjne mające na celu ustabilizowanie stawu. Istnieje wiele metod leczenia zerwanego więzadła krzyżowego doczaszkowego, chirurg weterynarii wybierze odpowiednią dla danego przypadku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że metody operacyjne różnią się inwazyjnością  i w zależności od tego, jaka zostanie przeprowadzona, zwierzę będzie odzyskiwało sprawność w innym tempie i inaczej będzie prowadzona rehabilitacja.  Dokładnych informacji dotyczących postępowania ze zwierzęciem po zabiegu udzieli lekarz weterynarii przyprowadzający zabieg.

Przed operacją warto stosować fizjoterapię mającą na celu zmniejszenie bólu i przygotowanie organizmu do zabiegu. Istotne jest również zadbanie o prawidłową wagę zwierzęcia.

Powinniśmy być przygotowani na to, że zwierzę po zabiegu będzie wymagało wzmożonej opieki. W procesie powrotu do zdrowia niezbędne będzie korzystanie z pomocy zoofizjoterapeuty, który zadba o prawidłowy przebieg rehabilitacji zwierzęcia. Oprócz zabiegów fizykalnych takich jak termoterapia, elektroterapia, laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki podczas rehabilitacji będą wprowadzane ćwiczenia. Niektóre z nich właściciel będzie musiał wykonywać ze zwierzęciem w domu z godnie ze wskazówkami rehabilitanta.

Podczas rekonwalescencji stan zwierzęcia musi być kontrolowany przez lekarza weterynarii, który oprócz badań klinicznych przepisze odpowiednie środki farmakologiczne.

Powrót do zdrowia po zabiegu operacyjnym w zależności od metody jego wykonania trwa od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie należy unikać forsownych zabaw. Podczas spacerów należy trzymać psa na smyczy, aby łatwiej go kontrolować.

Przy obecnie stosowanych technikach weterynaryjnych oraz prawidłowej rehabilitacji zwierzę ma duże szanse na powrót do całkowitej sprawności.