Żegnaj, przyjacielu!

Miłośnicy zwierząt w Singapurze od niedawna mogą publikować w prasie nekrologi poświęcone pamięci ich domowych pupili. Sekcję w dziale ogłoszeń przeznaczoną na oddawanie hołdu zmarłym kudłatym przyjaciołom wprowadziła wiodąca gazeta codzienna, The Straits Times.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Niedzielne wydanie największego anglojęzycznego singapurskiego dziennika powiększyło swój dział ogłoszeń dotyczących zwierząt domowych. Dotychczas drukowane tam anonse zawierały informacje o możliwości adopcji psów i kotów oraz apele, często rozpaczliwe, o pomoc w znalezieniu zgubionych czworonożnych przyjaciół. Teraz znalazło się tam również miejsce na ostatnie pożegnania. Mieszkańcy Singapuru dbają o swoich pupili jak mało kto, nic dziwnego że chcą także godnie uczcić ich pamięć po śmierci. Dzięki nowej inicjatywie mogą złożyć im hołd podobny do tego, który należny jest każdemu innemu członkowi rodziny.

Krótkie nekrologi, takie o objętości tekstu do 30 słów, publikowane są za darmo, w miarę dostępności miejsc. To wystarcza pogrążonym w żałobie właścicielom psów i kotów podzielić się towarzyszącymi temu smutnemu wydarzeniu emocjami. Gdy jednak potrzebują wspomnieć swoich pupili w szerszej formie – chociażby przez anegdoty z ich życia czy pamiątkowe fotografie – muszą dodatkowo zapłacić. Mimo tych obwarowań zainteresowanie sekcją nekrologów rośnie. Redakcja gazety dostaje coraz więcej pytań od właścicieli zwierząt domowych, którzy chcą uczcić ich pamięć i opowiedzieć ich, często wzruszające i chwytające za serce, historie.

To, że decyzja o umożliwieniu opiekunom psów i kotów pożegnania ich jak i innych najbliższych, poprzez nekrologi, zapadła właśnie w Singapurze, nie jest przypadkowe. Maleńki Singapur jest jednym z najbogatszych miejsc na ziemi, a zamieszkujący go zamożni Azjaci mają coraz mniej dzieci. Okazują za to znacznie więcej uwagi zwierzętom. Częściej traktują je jak pełnoprawnych członków rodziny i dbają o nie w sposób wyjątkowy. To dzięki takiemu podejściu ludzi rynek usług i luksusowych produktów dla psów i kotów rozwija się bardzo dynamicznie. Nic dziwnego, że przyszła pora na zagospodarowanie kolejnej niszy.