Zdrowie psa sportowca

Omawiając zdrowie psa sportowca powinniśmy mieć na uwadze zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Nie tylko zapobieganie urazom, ale i właściwa rozgrzewka, dieta czy odpoczynek mają tu znaczenie.

Źródło: Andrzej Podgórski

W przypadku psów trenujących sporty kynologiczne lub psów ratowniczych najważniejsza jest opieka nad układem ruchu. W skład narządu ruchu wchodzą następujące układy: szkieletowy, więzadłowy i mięśniowy. Układ szkieletowy stanowi swoiste rusztowanie dla całego organizmu, ponadto w jego skład wchodzą również połączenia międzykostne: ścisłe i wolne, czyli stawy. Układ mięśniowy to poza samymi mięśniami również ścięgna.

Prewencyjnie najwięcej czasu i uwagi poświęcić powinniśmy stawom, mięśniom i więzadłom. Najważniejszą zasadą obowiązującą w pracy ze sportowcami jest – wystarczający czas regeneracji organizmu. Nie tylko sam rodzaj ruchu musi być dopasowany do rasy, wieku i kondycji psa, ale również czas jaki gwarantujemy naszemu psu na odpoczynek od pracy.

Elementy narządu ruchu, które nie zregenerowały się dostatecznie, narażone są nie tylko na częste mikrouszkodzenia, ale przede wszystkim na urazy. Po cięższych treningach warto zadbać również o rozluźnienie mięśni i przyśpieszyć ich regenerację wykonując masaż relaksacyjny. Dodatkowo wspomoże on odprowadzić z organizmu niekorzystne substancje przemiany materii, zmniejszając przez to możliwość powstania tzw. zakwasów.

Na zdrowie całego organizmu i ogólną kondycję psa wpływa właściwa dieta. Należy pamiętać, aby było ona dobrze dobrana do potrzeb naszego psa. Oczywistym jest, że każdy pies, nie tylko sportowiec, powinien być w dobrej kondycji i odpowiedniej dla siebie wadze. Psi sportowcy mają podwyższone zapotrzebowanie na niektóre  składniki w diecie. Dieta dla psów pracujących powinna posiadać również podwyższony indeks energetyczny.

Warto zadbać również o ochronę stawów poprzez suplementacje środkami chondroprotetycznymi (glukozamina i chondroityna), szczególnie ważne jest to dla psów trenujących frisbee, gdzie jest bardzo duże obciążenie dla stawów. Bardzo ważne dla zdrowia są też tzw. zamiatacze wolnych rodników, do których należą bioflawonoidy, witamina E i witamina C. Witamina C pełni jeszcze w organizmie jedną bardzo ważną funkcję – uczestniczy w syntezie kolagenu i ma działanie przeciwzapalne. Kolejnym ważnym suplementem jest L-karnityna, która poprawia  wydolności organizmu, szczególnie mięśnia sercowego  i mięśni szkieletowych.

Zdrowie psychiczne ogólnie i najprościej określić można jako dobre samopoczucie naszego psa. Poziom stresu panującego podczas pracy lub treningów musimy dostosować do psychicznych możliwości psa. Niektóre psy radzą sobie ze stresem i presją lepiej, inne gorzej. Należy pamiętać, aby pies miał również czas na odpoczynek, zwykłą zabawę i samodzielną eksplorację terenu. Ta ostatnia forma jest dla psa naprawdę bardzo ważna. Powinniśmy od początku pracy z psem uczyć go nie tylko pracy „na kontakcie”, ale również wyciszania i opanowywania emocji przed i w czasie pracy.

Dla każdego psiego sportowca najważniejsze jest nie tylko nienaganne zdrowie, ale również uczucie szczęśliwego życia. Nie zapominajmy o tym, że pies jest zawsze naszym najlepszym przyjacielem niezależnie od tego, czy zdobywa sportowe laury czy też nie.