Zbliża się słynny wyścig psich zaprzęgów w Szkocji

Szkocja kojarzy się zazwyczaj z owianą aurą tajemniczości krainą zamków i jezior. Tymczasem rozgrywane są tam także zawody z udziałem psich zaprzęgów. Wielkimi krokami zbliża się zaplanowany na 24-25 stycznia wyścig Aviemore Sled Dog Rally. Począwszy od 1984 roku brytyjska organizacja zrzeszająca hodowców psów rasy syberyjski husky The Siberian Husky Club of Great Britain organizuje tą niezwykle prestiżową imprezę w szkockich lasach w pobliżu urokliwego jeziora Loch Morlich u podnóża gór Cairngorm. W tym roku odbędzie się już 32 edycja emocjonującego wyścigu.   

Syberyjskie husky uwielbiają wyścigi na śniegu Syberyjskie husky uwielbiają wyścigi na śniegu Źródło: Shutterstock

W pierwszej edycji Aviemore Sled Dog Rally wystartowało zaledwie dwanaście drużyn. Z biegiem czasu wzrastał prestiż zawodów i przybywało zawodników. Obecnie w wyścigu bierze udział ponad tysiąc psów i 250 maszerów. W każdym zespole biegnie od dwóch do ośmiu czworonogów. Maszerzy podzieleni są na dziesięć kategorii wiekowych, najmłodsi z nich startujący w grupie wiekowej obejmującej dzieci mają zaledwie osiem lat, a najstarsi liczą około 60 lat. Trasa wyścigu ma długość od czterech do siedmiu mil. Początkowy etap uważany jest za najtrudniejszy, ale wraz ze zbliżaniem się do jeziora trasa staje się łatwiejsza.

Oprócz syberyjskich husky w zaprzęgach biegną również psy rasy alaskan malamute, samojedy, psy grenlandzkie i eskimoskie oraz inne rasy psów wyścigowych. Wytrzymałe i odporne na mróz czworonogi osiągają momentami prędkość przekraczającą 40 km/h. Dlatego osoby oglądające zawody na żywo muszą zachować dużą ostrożność.

Szczegółowe informacje na temat imprezy oraz statystyki i wyniki ubiegłorocznych wyścigów można znaleźć na oficjalnej stronie Aviemore Sled Dog Rally dostępnej pod adresem http://siberianhuskyclub.org.uk/2015-shcgb-aviemore-rally/.

 

Źródło: Siberian Husky Club of Great Britain