Zbawienne działanie psiego dotyku

Człowiek od zawsze lubił głaskać psa w przekonaniu, że sprawia mu przyjemność. Okazuje się jednak, że psi dotyk nie tylko daje nam satysfakcję, ale i zdrowie. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

 

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Niezaprzeczalne jest, że więź między matką a dzieckiem to jedna z najsilniejszych więzi występujących na naszej planecie. Natura wyposażyła matki w hormon zwany oksytocyną, który pomaga im w błyskawiczny sposób stworzyć relacje psychiczne z potomstwem. Ponadto hormon ten bierze udział w budowaniu więzi między zakochanymi i przyjaciółmi. Oksytocyna odpowiedzialna jest za zacieśnianie związku dwóch osób oraz zwiększenie zaufania do innych. Ludzie, którym pryśnięto prosto w twarz preparatem oksytocyny, okazują więcej ufności nieznajomym. Hormon obniża ciśnienie krwi i zwalnia bicie serca, zmniejsza stres, gdyż ogranicza odpowiedzialny za niego hormon - kortyzol. Ostatnio okazało się również, że pomaga w budowaniu więzi międzygatunkowych – między psami a ich właścicielami.

Szwedka Kerstin Uvnäs-Moberg badała próbki krwi pobrane od właścicieli i ich zwierząt przed zabawą i po pieszczotach. Okazało się, że już po trzech minutach od rozpoczęcia zabawy poziom oksytocyny diametralnie zwiększył się zarówno u ludzi, jak i u ich psiaków! Co ciekawe, poziom hormonu był podobny do tego, jaki zauważa się w organizmach matek karmiących piersią. To może tłumaczyć opiekuńcze instynkty, jakie budzą się w człowieku w trakcie opieki nad czworonożnymi przyjaciółmi.

Co więcej, okazuje się, że dużą rolę odgrywa patrzenie w oczy. Biolodzy Miho Nagasawa i Takefumi Kikusui z uniwersytetu Azuba podzielili 55 właścicieli wraz z ich psiakami na dwie grupy. Obie miały przebywać w pokoju ze zwierzętami przez pół godziny. Jedyna różnica dotyczyła kontaktu wzrokowego - właściciele jednej z grup zostali poproszeni o niepatrzenie w oczy psom. Po przebadaniu próbek moczu okazało się, że poziom oksytocyny u osób, które miały unikać wzroku, spadł, u tych natomiast, którzy patrzyli w oczy swoim psiakom, wzrósł w porównaniu z wynikami sprzed eksperymentu.

Z pewnością właściciele psiaków od dawna już wiedzą o ich dobrym wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne, teraz jednak mamy na to naukowe dowody. Badacze sugerują nawet, że zwierzęta zmniejszają ryzyko zawału serca i mogą przedłużać życie! Tak więc po ciężkim dniu znajdźmy w sobie jeszcze trochę energii, aby potarzać się z naszym pupilem na podłodze – dla naszego zdrowia.


z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem