Zazdrość u psów

Jak się okazuje zazdrość nie jest jedynie cechą ludzką, ale dotyczy także niektórych gatunków zwierząt, między innymi psów. Miłośników zwierząt interesujących się osobowością oraz budową anatomiczną czworonogów nie powinno to dziwić wszak istnieją spore podobieństwa w sposobie działania mózgu wielu ssaków. Dlatego właśnie psy potrafią doskonale odnaleźć się w roli terapeutów i pomagać osobom cierpiącym na zaburzenia emocjonalne oraz ludziom niepełnosprawnym. Niemniej charakter zwierząt bywa różny, gdyż czworonogi także odczuwają lęki, frustracje, a nawet zazdrość.

Psy podobnie jak ludzie odczuwają wiele róznych uczuć, między innymi zazdrość. Psy podobnie jak ludzie odczuwają wiele róznych uczuć, między innymi zazdrość. Źródło: Shutterstock

Naukowcy pracujący na kalifornijskim uniwersytecie w San Diego zbadali reakcję psów obserwujących swoich opiekunów okazujących sympatię pluszowym czworonogom, które zachowywały się i wydawały odgłosy takie same, jak prawdziwe psy. Okazało się, że większość zwierząt okazywało zazdrość i usiłowało wepchnąć się pomiędzy sztucznego psa i właściciela, aby zniechęcić go do dalszego głaskania czy przytulania nietypowej zabawki. Co ciekawe, 86% czworonogów dokładnie obwąchiwało pluszaka, co oznacza, że początkowo wydawał im się prawdziwy. Wynika to z tego, że większość psów kiepsko widzi, zwłaszcza z bliska i znacznie istotniejszymi zmysłami są dla nich węch i słuch.

Niegdyś wielu ludzi sądziło, że zazdrość to typowo ludzkie uczucie, tymczasem, jak widać, towarzyszy ono także wielu czworonogom. Chyba każdy, kto opiekuje się zwierzętami zauważył, że gdy w jego domu pojawiał się nowy pies, dotychczasowy zwierzak czuł się zagubiony i wystraszony, gdyż obawiał się utraty swojej pozycji. Często trzeba odczekać wiele tygodni zanim mieszkający już od lat zwierzak zaakceptuje i polubi nowego przybysza. Być może podobne obserwacje i wnioski z badań zachowań czworonogów, pomogą z czasem zrozumieć lepiej także psychikę ludzi.

 

Źródło: Tech Times