Zasady szkolenia szczeniąt

Szczenię jest jak małe dziecko. Chociaż już w wieku 6-8 tygodni można, a nawet trzeba zająć się jego wychowywaniem, więc musimy być wobec niego bardzo wyrozumiali.

Źródło: Shutterstock

Nawet wilki są bardzo wyrozumiałe wobec swojego potomstwa i tolerują wiele zachowań szczeniaków, które przejawiane przez dorosłego wilka spotkałyby się z wyraźnym sprzeciwem. My przecież także nie krzyczymy i nie bijemy naszych niemowląt. Dzielnie znosimy ich płacz, krzyki i brudzenie. Dlatego okażmy zrozumienie naszym małym psiakom i wychowujmy je poprzez zabawę. Niech każdy nasz kontakt ze szczenięciem (także i dorosłym psem) będzie dla niego niesamowicie przyjemy i bezstresowy. Pies, który nam bezgranicznie ufa, będzie wspaniałym i oddanym przyjacielem przez całe swoje życie. Brutalnym obchodzeniem się ze szczenięciem nigdy nie przywiążemy go do siebie. Być może powodowany strachem będzie nas słuchał, ale z pewnością nigdy nas nie pokocha. Przy każdej okazji będzie starał się nas unikać, ponieważ będzie kojarzył nas wyłącznie z bólem i przykrościami.

Zawsze nagradzaj pożądane zachowania, a niepożądane ignoruj.

Wychowywanie szczeniaka nie jest rzeczą prostą i wymaga wiele cierpliwości, pozytywnego i spokojnego podejścia do wszelkich z nim kontaktów. Nie wymagajmy od naszego szczeniaka zbyt wiele, ale od siebie wymagajmy opanowania i spokoju. Takie podejście na pewno się opłaci i zbuduje trwałą, pozytywną więź pomiędzy nami a psem.

Zanim zaczniemy wychowanie naszego psiaka przygotujmy sobie narzędzia/pomoce, które wykorzystamy w kontaktach z naszym podrostkiem.

  • Uwaga. Najlepszą nagrodą dla naszego szczeniaka jest nasza uwaga. Poświęcajmy uwagę naszemu psu zawsze wtedy, kiedy zachowuje się poprawnie. 
  • Smakołyki. Przygotujmy sobie pojemniki i saszetki na przekąski dla psa, które będziemy podawać mu za dobre zachowanie. Możemy rozpocząć pracę za pomocą klikera. 
  • Zabawki. Zanim jeszcze psiak trafi pod nasz dom wszystko na jego przyjęcie powinno być przygotowane. Kupmy wcześniej zabawki do gryzienia i nauczmy psiaka się nimi bawić.
  • Pieszczoty. Głaszczmy i pieśćmy psa zawsze za dobre zachowanie nie róbmy tego „za darmo”. Okazując czułość naszemu szczeniakowi za dobre zachowanie dodajmy komendę „doooobry pies”. W ten sposób w przyszłości same słowa staną się dla psa pochwałą (nagrodą).
  • Wypowiadanie komend. Komendę wymawiaj tylko raz spokojnym, cichym tonem (nawet szeptem) wtedy twój pies chętniej zwróci na ciebie uwagę. Powtarzanie i wykrzykiwanie komendy jest dla psa po prostu bełkotem więc nie dziw się, że nie wykonuje polecenia jeśli krzyczysz „domniedomniedomniedomnie” on po prostu tego nie rozumie. Używaj jednolitych komend, ponieważ psy nie rozróżniają słowa „siad” od „usiądź”. Komendy powinny być krótkie, maksimum dwa słowa.
  • Znaki optyczne. Nie bój się szczeniakowi wprowadzać obok komendy słownej znaku optycznego, ponieważ ten drugi jest dla niego czytelniejszy niż słowa.

Organizując sesję treningową ze szczeniakiem należy uwzględnić kilka kwestii:

  1. Sen i odpoczynek. Nie zapominaj, że twój szczeniak potrzebuje dużo snu i odpoczynku. Zmęczone szczenię nie będzie wstanie się skupić i może być nieznośne. Jak podejrzewasz, że psiak doskwiera z powodu zmęczenia odprowadź go na legowisko i daj zabawkę do gryzienia.
  2. Uwaga. Szczenięta skupiają się przez bardzo krótki czas, dlatego ćwiczenia powinny być krótkie, najlepiej wplecione w codzienne czynności przynajmniej przez pierwsze miesiące życia psa.
  3. Komenda tygodnia. Wybierz sobie jedną komendę na tydzień i skup się na jej ćwiczeniu, wykorzystują ją w interakcjach z psiakiem, np. „daj” wykorzystuj podczas zabawy ze szczeniakiem, kiedy tylko puści zabawkę, w nagrodę pochwal go „dobry pies” i kontynuuj zabawę.
  4. Szkolenie spontaniczne. Ucz szczeniaka przez przypadek. Wykorzystaj sytuację, w której siada - powiedź komendę „siad” i podaj smakołyk.
  5. Wycofywanie nagród. Kiedy psiak już reaguje na komendę nie dawaj mu smakołyka za każdym razem, zamiast tego pochwal go słowami „dobry pies”.
  6. Sprawdzian. Kiedy szczeniak wykonuje komendę za każdym razem także bez smakołyka to znaczy, że ją opanował. Nie znaczy to oczywiście, ze masz przestać ją ćwiczyć. Przejdź do uczenia kolejnej komendy, ale tę wyuczoną od czasu do czasu przypominaj- bo praktyka czyni mistrzem!
  7. Dyscyplina. Wpływ dyscypliny na wychowywanie szczeniaka jest bardzo negatywny i nie przynosi efektów. Samo krzyczenie do szczeniaka „nie” poniżej 6 miesiąca życia to tak jak krzyczenie na niemowlę! Dla szczeniaka krzyczenie oznacza brak wsparcia i bezpieczeństwa ze strony przewodnika od którego tego oczekuje. Krzyczenie niszczy zaufanie pieska do właściciela i wywołuje w nim stres, strach a nawet panikę nie ma wtedy mowy o jakiejkolwiek współpracy!

Zabierz się za wychowanie swojego szczeniaka i przekonaj się jak wiele radości i satysfakcji z tego płynie.


ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009; Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010.