Zaraźliwe ziewanie - nowe fakty

Najnowsze badania rzucają trochę inne światło na psie ziewanie. Od dawna wiadomo, że ziewanie wśród ludzi jest zaraźliwe, od niedawna wiadomo, że podobnie jest z psami. Tylko czemu to jest zaraźliwe?

Źródło: flickr.com

W świecie zwierząt nie wszystkie gatunki w ogóle ziewają, a wśród tych co to robią – rzadko bywa to zaraźliwe (tak jest u szympansów czy makaków).

Jeśli chodzi o psa, to podobnie, jak w przypadku ludzi, przyczyny samego ziewania są zróżnicowane. Najczęściej jest to zmęczenie/znużenie. Ciekawostką jest fakt, że psy ziewają też kiedy czują napięcie i stres, np. podczas wizyty u lekarza albo podczas intensywnej, stresującej nauki.

Wracając do tematu zaraźliwego ziewania – zostało udowodnione naukowo, że zaraźliwość ziewania jest związana z odczuwaniem empatii. Wśród ludzi zbadano, że częściej się zarażamy od rodziny i przyjaciół niż od nieznajomych. Podobnie jest z psami.

Uwaga – psy ziewają nawet tylko na sam odgłos ziewania! Ekipa Karine Silva, autorki książki o ziewaniu zwierząt, wybrała 29 psów, które mieszkają ze swoimi właścicielami co najmniej pół roku. Nagrano odgłosy ziewania wszystkich właścicieli, plus obcych osób i komputerowych symulacji. Puszczano te dźwięki psom, podczas kilku sesji.

Wyniki były następujące:

  • prawie połowa psów ziewała po usłyszeniu odgłosu ziewania przez człowieka
  • psy ziewały 5 razy częściej na odgłos wydawany przez ich właściciela.

Wyniki potwierdzają, że wspólna ewolucja naszych dwóch gatunków sprawiła, że psy czuja wobec nas empatię.