Zapchlona ciekawostka

Pchła psia (Ctenocephalides canis) jest jednym z najpospolitszych pasożytów zewnętrznych bytujących na psie. Oto kilka faktów i ciekawostek na temat tego stworzenia, które z pewnością chcieliście znać, ale boicie się zapytać.

Źródło: Shutterstock
Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się
Zdjęcie 2/6
Jak rozpoznać, czy zwierzę ma pchły?

Samą pchłę trudno jest znaleźć na psie, szczególnie jeśli inwazja nie jest bardzo intensywna, czyli jeśli pcheł jest mało. Potrafią się one błyskawicznie poruszać. Najczęstszym objawem obecności pcheł jest świąd, szczególnie w okolicy zadu i ud, czasem za uszami, dlatego przeglądamy te miejsca w poszukiwaniu owadów, bądź po prostu ich odchodów

Odchody pcheł są czarne, więc w przypadku psów o ciemnym umaszczeniu odnalezienie ich może zająć trochę czasu, warto to robić przy dobrym oświetleniu. Jak rozpoznać czy te czarne kropeczki to faktycznie odchody pcheł, a nie zwykły brud? To bardzo proste! Nakładamy podejrzane paprochy na chusteczkę higieniczną, a następnie skrapiamy wodą. Jeśli wokół kropeczek tworzy się brązowo-czerwone zabarwienie to na pewno są to odchody pcheł (zabarwienie pochodzi z resztek niestrawionej krwi).