Zapalenie stawów u psów

Zapaleniem stawów u psów określamy grupę schorzeń, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia stawów. Wspólną cechą wszystkich rodzajów zapaleń stawów jest ból, ograniczony zakres ruchu stawu objętego chorobą i w zaawansowanych stanach- kulawizna.

Źródło: iStock

Istnieje bardzo wiele rodzajów zapalenia stawów. Najczęstsze i zarazem pierwotne postacie zapalenia stawów to:

  • Bakteryjne zapalenie stawów, w przebiegu której stwierdzamy obecność bakterii w błonie maziowej lub jamie stawowej. W zależności od przebiegu klinicznego wyróżnia się postać ostrą lub przewlekłą. Poprzez zakażenie jamy stawowej prowadzi do rozwoju procesu zapalnego. Najczęściej bakteryjne zapalenia stawów wywołują Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i pneumoniae.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednostką chorobową charakteryzującą w największej mierze psy starsze. Niewątpliwie nadmierna otyłość sprzyja rozwojowi choroby. Powstające zniekształcenia są efektem przewlekłego przeciążenia i zużycia stawów. Jednakże na zwyrodnienia stawów chorować mogą również młode osobniki, ponieważ czynnik genetyczny również odgrywa tutaj dużą rolę, choroba rozwijać się może na tle zmian metabolicznych i endokrynologicznych.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów, które spowodowane jest najczęściej reakcją autoimmunologiczną atakującą stawy (błonę maziową, tkanki mezenchymalne). Powoduje bóle stawów, zgrubienia, oraz ograniczenie ruchliwości.

Zapalenia stawów u psów występują również jako wtórne jednostki chorobowe w momencie, gdy pierwotną przyczyną jest inna choroba np.: toczeń rumieniowaty układowy.

Rehabilitacje i fizjoterapię jaką stosujemy w przypadku wystąpienia zapalenia stawów determinuje najczęściej przebieg danej choroby, mianowicie czy jest to stan ostry, podostry, czy przelewały. W przypadku stanów ostrych zaleca się krioterapię, delikatne ćwiczenia bierne (ważne jest, aby przeprowadzać je naprawdę ostrożnie, by  w sposób mechaniczny nie zaostrzać toczącego się już stanu zapalnego), drenaż limfatyczny stosowany w celu zmniejszenia ewentualnego obrzeżku, TENS. W przebiegu podostrym stosujemy krioterapię, drenaże limfatyczne, delikatne masaże, zarówno ćwiczenia bierne jak i czynne, oraz stretching. W przypadku stanów przewlekłych zaleca się ciepłolecznictwo, masaże, ćwiczenia bierne, czynne, hydroterapię, stretching, elektroterapię, ultradźwięki. Bardzo skuteczne, niezależnie od rodzaju przebiegu choroby, są również magnetoterapia, laseroterapia, akupunktura lub hirudoterapia.

W przypadku każdego toczącego się procesu chorobowego bardzo ważnym aspektem jest dieta. Mając do czynienia z jakimkolwiek rodzajem zapalenia stawów należy szczególnie wzbogacić karmę o wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ich sztandarowi reprezentanci to kwasy tłuszczowe omega-6  (AK) i omega-3 (np.: EPA, DHA). Badania doświadczalne dowiodły, iż w przebiegu procesów zapalnych stawów korzystanie jest zmniejszyć stosunek kwasu omega-6 do omega-3 na 1:1. Warto również zwrócić uwagę na wysoką zawartość antyoksydantów, do których należą: witamina A, C, E, beta-karoten, selen oraz cynk.