Zapalenie spojówek

Czy twój pies ma zaczerwienione spojówki, opuchnięte powieki a jego oczy silnie łzawią? Warto sprawdzić, czy nie ma przypadkiem zapalenia spojówek. Jak pomóc cierpiącemu zwierzęciu?         

           

Źródło: Shutterstock

Stosunkowo często psy cierpią z powodu zapalenia spojówek. Podstawowe objawy schorzenia to światłowstręt, zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, łzawienie, silne swędzenie i pieczenie. W spojówkach znajduje się dużo krwionośnych naczyń włosowatych, które na skutek stanu zapalnego rozszerzają się i wypełniają krwią. Sprawia to efekt zaczerwienionych i właśnie przekrwionych oczu.

Powodem zapalenia spojówek są zwykle prozaiczne czynniki jak kurz, pył, ziarnka piasku i ziemi. Bywa i tak, że przyczyną są nieprawidłowości ustawienia powiek lub nieprawidłowy wzrost rzęs. Zdarza się, że przyczyną jest drażniące działanie dymu lub innych oparów bo akurat w domu przeprowadzany jest remont. Zapalenie spojówek może to być wynikiem zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, chlamydiozowych oraz alergii. Częstokroć zapaleniu spojówek towarzyszy zapalenie grudek trzeciej powieki.

Doraźnie można pomóc cierpiącemu zwierzęciu przemywając worek spojówkowy specjalistycznym okulistycznym roztworem kwasu bornego, który jest do kupienia w każdej aptece bez recepty. Podobnie zresztą jak ziele świetlika. Dostępne zarówno w postaci kompresów, kropli oraz żelu okulistycznego. Nie wolno jednak do wycierania powiek psa używać wacików, ponieważ mogą one pozostawiać włókienka waty na gałce ocznej powodując dodatkowe jej drażnienie. Toteż lepiej do tej czynności używać gazików.

Jeśli domowa pomoc jest zawodna i nie przynosi oczekiwanych efektów konieczne będzie wykonanie pełnego badania okulistycznego. Badanie polega na badaniu klinicznym oceniającym prawidłowość struktury i budowy oka oraz powiek. Wykonanie testu Schirmera, badań tonometrycznego, z użyciem fluorosceiny i za pomocą oftalmoskopu.