Zapalenie pęcherza moczowego u kotów

Problem dotyka zarówno kocury, jak i kotki wszystkich grup wiekowych, bez względu na tryb życia (przebywające wyłącznie w domu i wychodzące). Każdy właściciel kota powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego schorzenia, gdyż występuje ono często i potrafi być bardzo bolesne.

Źródło: purplemattfish / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Objawy: 

Jeśli kot przebywa większość czasu poza domem (koty wychodzące), objawy zapalenia dolnych dróg moczowych mogą pozostać długo niezauważone. Niepokój właściciela wzbudza dopiero brak apetytu (też niełatwo zauważalny, jeśli z miski korzysta więcej niż jeden kot), wychudzenie (w długo nieleczonych przypadkach) i osowiałość. U zwierząt korzystających z kuwety w domu można zaobserwować częste próby oddawania moczu, podczas których wypływa każdorazowo tylko kilka kropli, miauczenie w tym czasie, ból w tylnej części brzucha (stawiają opór przy podnoszeniu), czerwone zabarwienie żwirku i uporczywe wylizywanie pod ogonem.

Przyczyny: 

Aby poznać przyczynę zapalenia, należy wykonać badanie moczu. Umożliwi ono między innymi wykrycie kryształów. Od wyników badania będzie zależało dalsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. Złapanie moczu u kota niestety nie jest łatwą sprawą. Na szczęście istnieją do tego celu specjalne żwirki niechłonące (dostępne w gabinetach weterynaryjnych). Główną przyczyną zapaleń pęcherza moczowego u kotów jest  obecność kryształów, które gdy występują w znacznej ilości, mogą tworzyć kamienie. Na ich wytrącanie się w drogach moczowych mają wpływ dieta oraz predyspozycje osobnicze. Jeśli zapalenie nie jest związane z obecnością kryształów, można brać pod uwagę inne możliwe przyczyny, np. nieprawidłowości anatomiczne, nowotwory, zaburzenia neurologiczne, bakterie i wirusy.

Leczenie: 

Dieta lecznicza odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu powstawania kryształów i rozpuszczaniu już istniejących kamieni. Gotowe karmy o odpowiednio opracowanym składzie dostępne są w przychodniach weterynaryjnych. Konieczna jest antybiotykoterapia trwająca nawet do 3 tygodni oraz podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocne są również suplementy w postaci tabletek, past lub proszku dodawanych do jedzenia. Zwiększają one ilość wypijanej przez kota wody, przez co wymuszają  płukanie pęcherza moczowego. Należy pamiętać o częstym zmienianiu wody do picia oraz dokładnym myciu kuwet. Przy nawracających epizodach chorób dolnych dróg moczowych zaleca się podawanie karmy leczniczej nawet przez wiele miesięcy.