Zaostrzono kary za spacery bez smyczy i kagańca!

W połowie listopada 2018 r. weszły w życie nowe przepisy, które wprowadzają surowsze kary dla właścicieli psów wyprowadzanych bez kagańca i smyczy. W niektórych przypadkach mogą sięgać one nawet 5 tys. złotych.

Źródło: pexels.com

Kodeks wykroczeń, za wyprowadzanie psa bez opisywanych tu zabezpieczeń, przewiduje karę w wysokości 1 000 zł – dotąd wynosiła ona maksymalnie 250 zł.

Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Jednak jeśli dany czworonóg „stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka” grzywna może sięgnąć 5 000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet skończyć się karą więzienia.

Odpowiednie zabezpieczenia

Co stoi za zaostrzeniem przepisów? Jednym z argumentów jest większa w ostatnich miesiącach liczba ataków groźnych psów na ludzi. Jak opisuje „gazeta.pl”, najczęściej stało za nimi właśnie wypuszczenie psów bez kagańca, czy też smyczy. I chociaż niektórzy właściciele czworonogów mogą uważać, że kaganiec jest ograniczający dla ich zwierzaka, to należy w tym wypadku zachować rozsądek. Tym bardziej, że możemy dobrać  taki sprzęt, który będzie dopasowany do naszego pupila.

Przede wszystkim należy pamiętać, że kaganiec musi być obszerny. Dodatkowo, szczególnie zimą, powinniśmy uważać na jego metalowe części mogące przymarzać do ciała zwierzaka, o czym więcej pisaliśmy już w naszym portalu: >>KLIK<<

 

Źródło:gazeta.pl

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem