Zanim zaczniesz trening - słowo o rozgrzewce

Tak jak my, zanim zaczniemy trening, staramy się pobudzić ciało do wysiłku, tak i pies powinien zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. Kilka prostych ćwiczeń ruchowych i obowiązkowe rozciąganie pomogą uniknąć kontuzji.

Źródło: Shutterstock

Pobudzenie mięśni przez stopniowe i delikatne rozciąganie jest niezbędne przed każdym treningiem. Rozgrzewka zapobiega urazom, kurczom i nadciągnięciom, łagodzi napięcie mięśni oraz zwiększa zakres ich ruchów. Dodatkowo dotlenia organizm poprzez wzmożony przepływ utlenowanej krwi w całym organizmie.

Dla psa idealną rozgrzewką jest rozciąganie. Większość psów chętnie poddaje się temu zabiegowi, w szczególności te o dobrej kondycji fizycznej i zrównoważonym charakterze.

  1. Postarajmy się  chwycić przednie łapy psa w taki sposób, aby tylne ustawił prawie pionowo. Takie ćwiczenie łagodzi napięcie mięśni grzbietowych i kończyn.
  2. Następnie stojąc za pupilem, jedną ręką wyciągnijmy delikatnie do tyłu tylną łapę, natomiast drugą ręką podtrzymajmy psa za podbrzusze, by grzbiet nieznacznie się wygiął. Mięśnie na początku powinny się napiąć, a następnie rozluźnić.
  3. Na koniec pomasujmy kolistymi ruchami wszystkie mięśnie otaczające stawy i z dużą ostrożnością wyciągnijmy delikatnie łapy w celu ich rozluźnienia.


Uwaga! Nigdy nie wykonuj ćwiczeń rozciągających u psów z nadwagą, w złej kondycji fizycznej czy cierpiących na choroby stawów!