Zanim wypuścisz kota z mieszkania

Leniwy dotąd kanapowiec zaczyna drapać w okno i miauczeć pod balkonem? Jeśli twój kot domaga się swobodnego biegania po okolicy, to przemyśl dokładnie decyzję o wpuszczeniu sierściucha. W przypadku, gdy wychuchany kot domowy ma stać się wolno chodzącym drapieżnikiem, musisz go do tego dobrze przygotować.

Przed wypuszczeniem kota zadbaj o jego bezpieczeństwo Przed wypuszczeniem kota zadbaj o jego bezpieczeństwo Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Czy każdy kot musi wychodzić na dwór?

Mylą się osoby, które uważają, że każdy kot tylko marzy o wyjściu na dwór. Dla wielu zwierzaków jest to niemiła i stresująca wyprawa w mało atrakcyjny świat. Jeśli kot boi się głośnych dźwięków, przejeżdżających aut i szczekających psów, nie należy ciągnąć go na siłę. Jeśli jednak kociak śpiewa cierpliwe pod drzwiami, warto rozważyć opcję wypuszczania go na dwór.

Oceń niebezpieczeństwo

Na początku należy dokładnie ocenić bezpieczeństwo danej okolicy. Nie bez powodu występują duże różnice długości życia u kotów domowych oraz wolno biegających. Najbardziej niebezpieczne dla kociego żywota są duże aglomeracje miejskie.

Źródło: shutterstock

Przy ocenie ryzyka zwróć uwagę na pobliskie drogi, wałęsające się psy i koty, pootwierane piwnice z wyłożonymi trutkami na szczury, a także sąsiedztwo zawistnych gołębiarzy. Jeśli na danym terenie występuje wiele zagrożeń, warto rozważyć opcję wyprowadzenia kota jedynie na szelkach.

Woliera i oranżeria

Właściciele domków mogą rozważyć także opcję zbudowania przy domu sporej woliery. Jest to duża klatka z siatki dla kota, dzięki której może on w sposób całkowicie bezpieczny dotlenić się i poobserwować teren. Woliera może stanowić osobną konstrukcję lub zostać przyłączona do okna w nieruchomości.

Miłośnicy ogrodów zimowych uważają, że jest to świetne miejsce dla kociaków. Kanapowce mogą wylegiwać się w ciepłej oranżerii, pomiędzy kwiatami przez cały rok. Obserwują teren przez szklane ściany, lecz nie mają zbyt dużej swobody w poznawaniu otoczenia.

Zarówno woliery, oranżerie jak i wszelkie inne kojce pozwalają na zaznanie namiastki swobody. Wiadomo jednak, że za cenę bezpieczeństwa kot ma ograniczoną stymulację bodźcami i okrojoną możliwość badania i poznawania świata zewnętrznego.

Dodatkowe szczepienia – wścieklizna i białaczka

Właściciele kotów nie mogą zapomnieć przede wszystkim o podstawowych, regularnych szczepieniach – przeciwko kociemu katarowi oraz panleukopenii (kociemu tyfusowi). Pamiętajmy, że nawet koty żyjące w domu są narażone na niebezpieczeństwo. Wiele chorób może zostać przyniesionych na ubraniach, butach czy skórze.

Źródło: Shutterstock

Właściciel kota wychodzącego musi co dwa lata szczepić pupila przeciwko wściekliźnie oraz białaczce. W Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Należy pamiętać jednak, że zwierzak może łatwo zarazić się nie tylko od psa czy kota, ale także jeża, szczura czy chorej wiewiórki.

Wirusowa białaczka kocia jest chorobą zakaźną, a nie nowotworową, jak u człowieka. Jest to jeden z głównych powodów śmierci wśród dorosłych osobników. Choroba powoduje anemię, osłabienie układu immunologicznego i może prowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych. Kot może zarazić się nie tylko w bezpośrednim kontakcie, ale także np. jedząc z tej samej miski, co chory kot.

Pchły i kleszcze

Co roku tysiące wychodzących kotów zostaje zarażonych chorobami wywołanymi przez pchły i kleszcze. Aby przeciwdziałać atakom insektów trzeba regularnie stosować skuteczne preparaty przeciwko kleszczom. Należy kupować jedynie środki przeznaczone dla kotów, kierując się także wagą zwierzaka.

Kastracja i sterylizacja

Koty wychodzące swobodnie powinny zostać wysterylizowane lub wykastrowane. Głównie z powodu niechcianej ciąży. Nawet jeśli mamy kocurka i nie dotyczy nas bezpośrednio wychowanie kociąt, to pomyślmy, ile niechcianych, bezpańskich kociaków rodzi się każdego roku.

Z drugiej strony, zabieg ten wpływa zazwyczaj na zachowanie kotów. Nie garną się one do bójek, nie walczą o terytorium oraz trzymają się bliżej domu.

Uwaga na pogodę

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Osoby, których miejsce zamieszkania pozwala na wypuszczanie kociaka muszą się do pierwszej swobodnej wyprawy mruczka solennie przygotować. Spacer na wolności najlepiej zaplanować w trakcie wolnego dnia, aby poświęcić całą uwagę kotu.

Planujesz pierwsze wypuszczenie kota? Sprawdź prognozę pogody na kilka kolejnych dni. Kot, który już raz zakosztuje wolności, będzie chciał wychodzić codziennie. Rozpieszczony kanapowiec nie może zostać wystawiony na zbyt niskie temperatury, silne słońce, mżawki itp. Za pierwszym razem wypuść kota w najspokojniejszych godzinach. Przed południem jest najmniejszy ruch aut, a większość sąsiadów pracuje.

Po wypuszczenia kota obserwuj go dokładnie, nie ingerując jednocześnie w zachowanie. Niech ma możliwość zaznajomienia się z nową sytuacją. Najlepiej zabierz ze sobą smakołyk w pudełku oraz szelki i smycz. Jeśli kociak będzie w niebezpieczeństwie – przywołaj go grzechoczącym pudełkiem i zapnij w smycz. Nie zostawiaj kota na dworze na wiele godzin w trakcie pracy ani nie wypuszczaj na noc.

Długość czy jakość kociego żywota?

Nie jest tajemnicą, że na wychodzącego kota czyha wiele niebezpieczeństw. Zazwyczaj jego życie jest krótsze... ale czy mniej szczęśliwe? To do właściciela należy trudny wybór – pozostawić kota w mieszkaniu, gdzie będzie żył długo, czy wypuszczać na dwór, gdzie będzie po prostu szczęśliwy.