Zanim napełnisz miskę

Karma sucha, z puszki czy przygotowana własnoręcznie – czyli czym żywić psa, żeby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe?



Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Właściciele psów podejmując się opieki nad zwierzętami towarzyszącymi biorą odpowiedzialność między innymi za to, że będą dostarczać im pokarm, który poza odpowiednią jakością zapewniał będzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminowe i mineralne. Właściciele mają do wyboru kilka sposobów/modeli żywienia i w przeważającej mierze tylko od nich zależy, który z nich zastosują w żywieniu swojego pupila.

Karma sucha stała się obecnie najpopularniejszą metodą żywienia psów. Ze względu przede wszystkim na wygodę stosowania oraz pewność składu wyparła inne metody żywienia psa takie jak m.in. żywienie karmą mokrą lub przygotowywaną w domu. Czy taka tendencja jest słuszna? Odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta i zależy od wielu czynników.

W obecnych czasach właściciele zwierząt towarzyszących stają przed poważnym dylematem: z jednej strony naturalna chęć i potrzeba opiekowania się np. psem objawiająca się poprzez zapewnienie mu jak najlepszej karmy, a z drugiej szybkie tempo życia powodują, że w wyborze sposobu żywienia decydującą rolę odgrywa wygoda właściciela. Wygoda, która z założenia nie powinna odebrać właścicielowi poczucia poświęconego czasu i sprowadzająca się tylko do wsypania gotowej karmy do miski psa.

Proces przygotowania „posiłku” dla psa jest jedną z głównych – a może i jedyną – czynnością tak silnie wiążącą psa z właścicielem. Dlaczego świadomie odbieramy sobie taką możliwość? Oczywiście wybór sposobu żywienia musi być oparty na wiedzy właściciela – jeżeli jej nie posiada, lepszym i bardziej odpowiedzialnym postępowaniem będzie wybór np. karmy komercyjnej, ale jeżeli ktoś poświęci trochę czasu na lekturę przedstawianych w tym miejscu materiałów, będzie mógł bardziej świadomie dokonywać wyborów pomiędzy zarówno karmami jak i sposobami żywienia psa.

Jak ważne jest prawidłowe żywienie psa niech świadczy fakt, że według badań naukowych prawidłowe utrzymanie masy ciała np. u psów rasy labrador retriever wydłuża ich życie od roku do dwóch lat (z 10 do 12 lat w stosunku do zwierząt, u których stwierdzono nadwagę).

Podstawowym warunkiem utrzymania zdrowia psa na każdym etapie jego rozwoju jest dostosowanie zawartości wszystkich składników odżywczych, mineralnych, witaminowych i pozostałych biologicznie aktywnych składników diety do aktualnego zapotrzebowania. To zapotrzebowanie będzie ulegało zmianie wraz ze wzrostem szczenięcia, jego dalszym rozwojem, parametrami ciała, wynikającymi m.in. z cech rasowych oraz takimi stanami fizjologicznymi jak ciąża laktacja. Niebagatelne znaczenie ma także forma aktywności fizycznej – innego zapotrzebowania na składniki odżywcze wymaga pies o wysokiej aktywności fizycznej a inne pocieszny „kanapowiec”.

Mimo że na podstawie licznych badań naukowych zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze zostało już ustalone i jest ono przestrzegane przez producentów karm dla psów, prowadzone aktualnie badania naukowe cały czas zalecenia te weryfikują czyniąc naukę o żywieniu zwierząt towarzyszących stale uzupełnianą i weryfikowaną.