Zalety posiadania czworonoga

Jak skrupulatnie wyliczyli amerykańscy dziennikarze istnieje co najmniej kilkadziesiąt zalet posiadania czworonoga w gospodarstwie domowym. Warto poznać przynajmniej niektóre z nich, aby zdecydować się na adoptowanie psa.

Źródło: Shutterstock

Przede wszystkim opieka nad psem zmusza właściciela do spacerowania ze swoim pupilem, a aktywność fizycznie korzystnie wpływa na zdrowie poprawiając kondycję i samopoczucie opiekuna. Ponadto jak wykazały badania, dzieci wychowujące się w domach z czworonogami znacznie rzadziej zapadają na uczulenia. Tylko 19% przebadanych dzieci mających codzienny kontakt z psami cierpiało na alergię. Z kolei w rodzinach nie posiadających czworonogów aż 33% dzieci zmagało się z uczuleniami, wykazywało mniejszą odporność i opuszczało więcej zajęć w szkole z powodu różnych infekcji i chorób takich jak na przykład przeziębienie czy grypa.

Co więcej, naukowcy dowiedli także, że głaskanie psa ma działanie uspokajające oraz obniża ciśnienie krwi i zapobiega problemom z sercem. Istotne jest też to, że osoby schorowane oraz ludzie przechodzący rekonwalescencję po zawale serca lub udarze szybciej wracają do zdrowia, jeśli opiekują się czworonogami. Dodatkowo wiele zwierząt potrafi wyczuwać i ostrzegać swoich właścicieli przed różnymi niebezpiecznymi objawami poważnych chorób takimi jak na przykład ataki epilepsji. Oczywiście czworonogi są także świetnymi przyjaciółmi osób samotnych i wszystkich ludzi przeżywających problemy emocjonalne wynikające na przykład ze straty kogoś bliskiego. Zdaniem psychologów zwierzęta poprawiają również samoocenę swoich opiekunów, rozładowują stres, łagodzą niepokój i poprawiają złe samopoczucie wynikające z depresji sezonowej. W organizmach właścicieli czworonogów notuje się zazwyczaj wyższe wskaźniki serotoniny i dopaminy, a więc substancji odpowiedzialnych za prawidłowy nastrój.

Posiadanie psa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych cierpiących na przykład na problemy ze wzrokiem czy słuchem. Wówczas odpowiednio przeszkolone zwierzęta mogą spełniać rolę przewodnika takiej osoby. Coraz więcej domów starców, szpitali i podobnych placówek wykorzystuje czworonogi w terapiach chorych i niepełnosprawnych pacjentów. Ponadto psy pomagają w codziennej pracy strażnikom, policjantom i żołnierzom, a nawet ratują ofiary kataklizmów czy wypadków. Już na początku XIX wieku legendarny bernardyn Barry uratował życie ponad czterdziestu ludziom, którzy zostali przysypani lawinami w Alpach. Obecnie wyniki niektórych psów wykorzystywanych w ratownictwie są jeszcze bardziej imponujące.

Nikomu nie trzeba chyba udowadniać, że czworonogi potrafią być wiernymi i wspaniałymi przyjaciółmi. Dzieje się tak między innymi ze względu na wysoki współczynnik empatii wielu zwierząt domowych, które potrafią wyczuwać nastroje i samopoczucie przebywających w ich otoczeniu ludzi. Znane są liczne historie czworonogów, które nie mogły pogodzić się z utratą swoich opiekunów. Żyjący w czasie II wojny światowej w okolicach Florencji pies Fido przez czternaście lat każdego dnia przychodził na przystanek autobusowy oczekując na powrót swojego opiekuna. Niestety Carlo Soriani nigdy więcej nie wrócił już z pracy i nie wysiadł na przystanku, gdyż zginął w nalocie na miasto Borgo San Lorenzo. Jego pupil ciągle wierzył jednak w to, że spotka swojego najlepszego przyjaciela. Z kolei w Szkocji pies przez kilkanaście lat odwiedzał codziennie grób swojego właściciela rozpaczając z powodu jego śmierci. Znanych jest też wiele przypadków, gdy czworonogi zgubiły się i były w stanie wrócić do domu pomimo tego, że musiały przebyć wiele setek, a czasem nawet tysięcy kilometrów w nieznanym terenie. 

Źródło: Shutterstock

Oprócz dobrego samopoczucia i lepszego stanu zdrowia posiadanie czworonoga może wiązać się także z poprawą bezpieczeństwa. Wiele ras psów znanych jest ze swoich umiejętności obronnych. Ponadto czworonogi potrafią stanąć nie tylko w obronie swojego opiekuna, ale także jego dobytku czy nawet innych zwierząt. Tak więc pies w domu może oznaczać mniejsze ryzyko napadu, włamania czy kradzieży, a więc większe bezpieczeństwo mieszkańców i ich majątku. W przypadku posiadania dużej działki czworonogi zabezpieczą jej teren przed nieproszonymi gośćmi bez konieczności zatrudniania kosztownych ochroniarzy.

Jak widać na powyższych przykładach czworonogi mogą wykonywać mnóstwo pożytecznych czynności, pomagać swoim opiekunom w codziennym życiu i sprawdzać się w różnych rolach. Nic dziwnego, że od tysięcy lat psy służą ludziom mieszkającym nawet w odległych zakątkach kuli ziemskiej.

 

Źródło: Mother Nature Network