Dlaczego pies kręci się idąc spać?

Wiele psów, zanim ułoży się do snu, kręci się w miejscu. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego to robią, ale podejrzewa się, że to rytuał mający swe korzenie jeszcze w czasach, gdy protoplaści dzisiejszych psów żyli wyłącznie w naturze.

Źródło: shutterstock

Dzikie psy spały na łonie natury, gdzie trudno było o wygodę czy ciepło. Prawdopodobnie dlatego przed położeniem się spać kręciły się w miejscu – w ten sposób udeptywały trawę, liście, gałęzie czy śnieg, na swój sposób „moszcząc” sobie posłanie.

Jeśli twój pies nadal ma taki zwyczaj, to nie zdziw się, jak twój pupil ułożywszy się już, zaczyna drapać łóżko lub podłogę, na której leży tak, jakby się okopywał. Ten nawyk także odziedziczył po dzikich praprzodkach, którzy kładąc się do snu, wykopywali dziurę otaczając się ziemią mającą pomóc w utrzymaniu temperatury ciała i ochronić przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Kręcenie się i „okopywanie” może być powodem do niepokoju tylko, jeśli pies powtarza je raz po raz, nie mogąc przy tym wygodnie się ułożyć i zasnąć. Warto zabrać go wtedy do weterynarza, bo prawdopodobnie odczuwa on ból.

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem