Zakazane Miasto opanowane przez koty

Położony w centrum Pekinu kompleks pałacowy Zakazane Miasto został opanowany przez około dwieście kotów. Nikogo nie powinno to specjalnie dziwić, wszak w zbudowanej w XV wieku za rządów dynastii Ming fortecy zawsze mieszkały setki mruczków. Ich głównym zadaniem było zwalczanie myszy i szczurów.

Źródło: Photo credit: Peter Fuchs / Foter / CC BY-SA

Obecnie Zakazane Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. Ten średniowieczny kompleks pałacowy składa się z 980 budynków i zajmuje powierzchnię 720 000 metrów kwadratowych. Każdego roku odwiedzają go tysiące turystów, gdyż Zakazane Miasto jest jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko Pekinu, ale także całych Chin. Oprócz samego pałacu, w kompleksie zlokalizowane jest muzeum, w którym można podziwiać wspaniałe dzieła sztuki i inne eksponaty z różnych okresów historycznych związane z kulturą chińską i azjatycką. Ponadto na terenie Zakazanego Miasta można natknąć się na około dwieście kotów przechadzających się lub odpoczywających zarówno w budynkach, jak i na świeżym powietrzu, zwłaszcza na terenie ogrodów.

Jak podkreśla jeden z dyrektorów pałacowego muzeum Ma Guoqing, mruczki zamieszkują kompleks już od ponad 600 lat. Część z nich może pochwalić się królewskim pochodzeniem, gdyż posiada przodków pamiętających czasy największych chińskich cesarzy. Z kolei inne koty zostały przygarnięte przez pracowników kompleksu. Problem bezdomnych czworonogów w stolicy Państwa Środka jest poważny. Liczbę samych tylko kotów pozbawionych dachu nad głową w Pekinie szacuje się na około 200 000. Poza tym w stolicy Chin spotkać można także wiele bezdomnych psów.

 

Źródło: news.xinhuanet.com

Photo credit: Peter Fuchs / Foter / CC BY-SA