Zakaz usuwania kotom pazurków w stanie Nowy Jork

Nowojorska prawniczka działająca na rzecz obrony praw zwierząt Linda Rosenthal przygotowała projekt wniosku, którego celem jest wprowadzenie zakazu usuwania kotom pazurków na terenie całego stanu Nowy Jork.

Koty nie powinny mieć usuwanych pazurków Koty nie powinny mieć usuwanych pazurków Źródło: Shutterstock

Jeśli wniosek zostanie on pozytywnie rozpatrzony, stan Nowy Jork stanie się pierwszym amerykańskim stanem, w którym obowiązywać będzie takie prawo. Dotychczas wprowadziły je tylko pojedyncze miasta położone na terenie Stanów Zjednoczonych, głównie w Kalifornii. Za wprowadzeniem zakazu usuwania pazurków oprócz samej Lindy Rosenthal opowiedziały się także wpływowe amerykańskie organizacje Humane Society of New York i Paw Project.

W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi The New York Daily News, Linda Rosenthal powiedziała, że koty rodzą się z pazurkami co oznacza, że powinny je mieć. Z kolei usuwanie pazurków jest okrutne i ma na celu jedynie ułatwienie życia opiekunom mruczków. Niektórzy właściciele kotów usuwają swoim pupilom pazurki, gdyż chcą ochronić w ten sposób swoje meble. Linda Rosenthal już od 2006 roku walczy o wprowadzanie praw mających na celu ochronę zdrowia oraz podniesienie komfortu życia zwierząt.

Amerykańskie stowarzyszenie skupiające weterynarzy za oceanem The American Veterinary Medical Association (AVMA) również rekomenduje korzystanie z innych alternatywnych metod zamiast usuwania mruczkom pazurków, które powinno być stosowane wyłącznie w ostateczności. Obecnie na świecie znaleźć można wysokorozwinięte kraje takie jak Szwajcaria czy Izrael, w których usuwanie kotom pazurków jest całkowicie zakazane. W wielu innych państwach, miejscowe władze również rozważają wprowadzenie podobnych regulacji.

 

Źródło: Lifewithcats.tv, The New York Daily News