Zadarty nosek i francuski charakterek?

Krępe ciało, masywna głowa, wesoło stojące uszy i szeroooki uśmiech czynią z buldoga francuskiego bardzo charakterystyczną rasę. Ten mały psiak, z wdzięczną minką, ma jednak równie wyjątkowy charakterek.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Początki w rynsztoku

Buldog francuski nie może pochwalić się majestatycznym pochodzeniem i czystą, błękitną krwią. Wedle najbardziej wiarygodnej wersji, psiaki w typie miniaturowego buldoga przywiezione zostały na kontynent w XIX wieku przez ubogich angielskich rzemieślników tekstylnych, którzy szukali szczęścia we Francji i Belgi.

W Paryżu psy krzyżowane były z popularnymi gryfonami, małymi dogami oraz terierami, wykorzystywanymi do tępienia plagi gryzoni. Inna wersja zdarzeń mówi, że psiak ma rodowód całkowicie francuski, wywodząc się bezpośrednio od pomniejszonych dogów.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Krępy, muskularny maluch szybko stał się popularny wśród... najniższych warstw społecznych. Kręcił się on pomiędzy nogami drobnych kupców, rzemieślników oraz prostytutek, sprawnie wyłapując gryzonie. Dopiero nabycie szczeniaka przez Edwarda VII nobilitowało rasę, czyniąc z małego buldoga zwierzątko godną arystokraty. Już w 1885 roku buldogi francuskie pojawiły się na pierwszych wystawach.

Francuski charakterek

Buldog francuski zaliczany jest to rasy psów użytkowych. Choć obecnie spotykany jest jedynie w roli maskotki rodziny, to dobry słuch i czujność czynią z niego świetnego psa pracującego.Bystre oczy, nietoperze uszy i postawa zawadiaki sprawiły, że psy te uważane są za małych łobuzów. Nic bardziej mylnego. Jak przystało na psiego arystokratę – trudno namówić go nawet na dłuższy bieg. Choć prawdą jest, że pomimo mało imponującej wagi (do 15 kg), psiak ten będzie zaciekle i całym sercem bronił swojej rodziny przed niebezpieczeństwem. Ponieważ jest on niezwykle czujny, nadaje się na stróża i obrońcę swej rodziny. Co ważne, psiak nie należy do głośnych i rozszczekanych zwierzaków, co często jest jedną z najbardziej irytujących wad małych psów do towarzystwa.

Do serca przytul buldoga!

Buldogi francuskie to zwierzaki o szczerozłotym sercu. Są miłe, spokojne, oddane właścicielowi. Ponieważ buldog jest zawsze skory do wspólnej zabawy i spaceru, a przy tym jest bardzo łagodny i cierpliwy, świetnie sprawdza się jako kompan dla rodziny z dzieckiem. Przywiązuje się do ludzi na tyle mocno, że potrafi robić sceny zazdrości. Choć wyjątkowo duża głowa nie stanowi gwarancji inteligencji – w tym przypadku trzeba przyznać, że mądrość idzie w parze z wielkością. Buldogi są bystre, pojętne i świetnie dogadują się z innymi zwierzętami. 

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Pręgowane lub biało-czarne buldogi można spotkać najczęściej w na ulicach dużych miast. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Po pierwsze, z uwagi na dużą głowę i małe ciało, pies ten jest bardzo problematyczny w rozmnażaniu. Przez to rasa nie jest liczna, a szczeniaki osiągają wyższe ceny. Poza tym, buldog francuski to idealny pies do małego mieszkania. Właściciele mogą zostawić psa samego, bez obaw o stan mebli po powrocie. 

Niewielkie wymiary psa, ale także spokojniejszy temperament, opanowanie i uwielbienie do kanapowego luksusu, sprawiają, że buldog francuski będzie się równie dobrze czuł w królewskich pałacu, co i w kawalerce!

Więcej informacji o buldogu francuskim znajdziesz w Rasopedii.