Zaćma

Zaćma, to choroba, która całkowicie lub częściowo ogranicza prawidłową ocenę odległości od otaczających zwierzę przedmiotów. Dotyka zarówno młodsze jak i starsze osobniki. Pojawia się nagle czy też jest procesem długotrwałym?

Źródło: iStock

Całkowita lub częściowa nieprzezroczystość soczewki oka z wydatnym ograniczeniem przepuszczalności światła nazywane jest zaćmą. Schorzenie może dotyczyć jednego oka lub obydwu. W zależności od nasilenia i ścisłej lokalizacji zmiany pies, rzadziej kot, ma trudności w ocenie odległości przedmiotów zdarza się, że wpada na przeszkody.
W przypadku zwierząt można mówić o zaćmie wrodzonej, która występuje stosunkowo rzadko u psów i kotów oraz o zaćmie nabytej. Jednak najczęściej u zwierząt występuje zaćma starcza. Zwykle dotyka ona zwierząt już na początku okresu starzenia się tj. około 7 – 8  roku życia. Początkowo pojawiają się białe lub kremowo – białe nieprzezroczystości najczęściej zlokalizowane centralnie, rzadziej obwodowo za to z tendencją do rozszerzania się we wszystkich kierunkach.

Powstawanie zaćmy jest zazwyczaj długotrwałym procesem ale zdarzają się przypadki gwałtownego rozwoju choroby. Dlatego, po prawidłowo postawionej diagnozie, istotne jest stosunkowo szybkie wprowadzenie leczenia zachowawczego. Jednak trzeba się liczyć z tym, że zabieg operacyjny u zwierzęcia będzie absolutnie niezbędny. Doświadczony lekarz weterynarii zajmujący się okulistyką musi jednak dokładnie, przed zabiegiem, zbadać zwierzę, aby mieć pewność, że to właśnie zaćma jest jedynym powodem pogorszenia wzroku.

Pamiętać trzeba, że u starych zwierząt gałki oczne stają się zamglone i przybierają niebieskawą barwę. Często o te zmiany podejrzewana jest zaćma, ale to nie ona jest przyczyną. Otóż ten niepokojący objaw jest wynikiem wypychania do centralnej części soczewki oka starszych włókien strukturalnych poprzez nowe, które stale rosną. W wyniku tego zjawiska dochodzi do zwiększenia gęstości soczewki oka, co też zmienia sposób odbijania światła. Jednak zjawisko to nie wpływa na brak przepuszczania światła choć pojawia się niebieskawa mgiełka na oku. Warto jeszcze dodać, że wraz z wiekiem postępuje odwodnienie soczewki co też może przyczyniać się do powstawania podobnych zmian, a które są wynikiem normalnego fizjologicznego procesem starzenia.

U psów i kotów wystąpienie zaćmy możliwe jest z powodu cukrzycy, polekowego podawania sterydów, a także na skutek przebytych urazów gałki ocznej oraz na tle wtórnych powikłań.