Pielęgnacja psa w każdym wieku jest bardzo istotna. Posiadacze szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów powinni opanować podstawowe zabiegi pielęgnacyjne do perfekcji. Służą one głównie do zapobiegania problemom z uzębieniem, zapaleniem ucha, ale także pomagają kontrolować ogólny stan zdrowia naszego pupila.
Mycie zębów zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, zmniejsza ryzyko choroby dziąseł, a tym samym przeciwdziała przykremu zapachowi z psiego pyska. To proces nienaturalny dla psa, dlatego należy go do niego przekonać stopniowo, łagodnie, stosując nagrody. Im wcześniej zaczniemy wprowadzać regularne „szczotkowanie” tym lepiej dla zdrowia naszego pupila. Na rynku istnieje spory wybór żeli, past, sprayów przeznaczonych specjalnie dla psów. Są takie o zapachu mięsa i ciasteczek, co z pewnością sprawi, że wasz pupil nie będzie się mógł doczekać kolejnego szczotkowania.
Higiena uszu służy głównie zapobieganiu stanom zapalnym, szczególnie u psów ze zwisającymi uszami oraz zagnieżdżania się pasożytów. Nadmierna higiena ucha nie jest wskazana. Należy kontrolować san ucha i w razie konieczności przedsięwziąć odpowiednie środki prewencyjne. Na rynku znajdziemy całą gamę czyścików (preparat specjalnie przeznaczony do czyszczenia uszu) do uszu. W razie większych problemów, np. grzybicze zapalenie ucha czy świerzb, czyścik bądź preparat specjalistyczny dostaniemy w lecznicy weterynaryjnej, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Najlepiej zacząć od szczeniaczka. Wtedy dorosły pies, przyzwyczajony do zabiegu, nie będzie sprawiał problemów podczas codziennej pielęgnacji.
Higiena oczu nie jest skomplikowana, a psy nie potrzebują jej na co dzień. Jedynie w przypadku wycieków spowodowanych podrażnieniami z zewnątrz, typu piasek, paproszki, kurz czy wpadająca sierść, należy przemyć je powierzchownie preparatem specjalnie do tego przeznaczonym. Można użyć soli fizjologicznej do przepłukania oka. Kiedy wycieki nie ustępują, a wręcz nasilają się, nie unikniemy wizyty u weterynarza.
Pielęgnacja skóry i sierści jest już bardziej skomplikowana. U szczeniąt to dosyć ograniczony proces. W razie konieczności pieska można kąpać od trzeciego miesiąca życia szamponem przeznaczonym specjalnie dla szczeniąt. U psów dorosłych proces kąpieli możemy stosować nawet co trzy miesiące. W zależności od rasy psa, rodzaju okrywy włosowej oraz preferencji właściciela na rynku znajdziemy szeroką gamą produktów przeznaczonych specjalnie dla naszego pupila. Stan zdrowia skóry jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie zwierzęcia, dlatego w razie problemów niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.
Inne powszechnie stosowane zabiegi pielęgnacje, takie jak: podanie psu lekarstwa, pomiar temperatury, zaaplikowanie kropli do oczu, a także czyszczenie sierści z substancji szkodliwych jak farba, klej, nie są trudnymi czynnościami i nie wymagają od nas specjalnych umiejętności, jednak warto byśmy je regularnie wykonywali. Dobrze jest nabyć wszelkie potrzebne do tego przyrządy i zawsze mieć je pod ręką.
Źródło: Pierre Rousselt-Blanc, Larousse, Larousse Paris 2006.