Zabawki odchudzające kota

Każdy kto bierze pod opiekę kota w końcu staje przed tym problemem. Pociecha robi się leniwa. A skoro nic się jej nie chce, to robi się coraz grubsza. Tradycyjną kurację odchudzającą można wspomóc nieco zwariowanymi metodami walki z nadwagą.

Cały dzień śpi i rusza go tylko posiłek? Czas na kocią gimnastykę. Cały dzień śpi i rusza go tylko posiłek? Czas na kocią gimnastykę. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Typowy dzień z życia domowego kota można podzielić na kilka etapów. Najważniejsze z nich to oczywiście spanie i jedzenie. Może to się wydawać zabawne, ale na dłuższą metę nikomu nie jest do śmiechu, kiedy widzi ciężko stąpającego kocura, dźwigającego monstrualny brzuch.W sklepach bez problemu znajdziemy zabawki motywujące do ruchu psy, ale co zrobić z kotami? W najgorszym wypadku kot tak przyzwyczaja się do braku zajęć, że nawet najbardziej zdeterminowani właściciele nie są w stanie nakłonić go do kilku minut aktywnej zabawy.

Ćwiczy umysł i spala tkankę tłuszczową

Zaniepokojone głosy takich ludzi musiały dotrzeć do jednego z producentów misek dla zwierząt. „CatStimulo Feeding Station” firmy Aikiou to interaktywne naczynie, które zwiększa aktywność kota. Karmę ukrywa się w kilku tubach zamontowanych na przedmiocie. Kiedy kota najdzie ochota na małą przekąskę, to już nie wystarczy, że podejdzie do miski i do woli napełni żołądek. O nie. W tym przypadku w pierwszej kolejności będzie musiał sięgnąć łapą i samemu zdobyć smaczne kąski, a „naczynie” skonstruowano tak, że nie jest to banalne zadanie. Dodatkowo poziom trudności podnosi długość ruchu. Najpłytsze prawie nie różnią się od zwykłych miseczek, najgłębsze wymagają włożenia całej łapy i trzeba je najpierw samodzielnie obniżyć.

Może taka zabawa nie da kotu tyle ruchu co prawdziwe polowanie na mysz, ale na pewno sprawi, że kot będzie jeść wolniej, dokładniej przeżuwać pokarm i zmniejszy się liczba przypadłości układu pokarmowego. Taka zabawa może przy okazji zachęcić do jedzenia starsze koty. Producent zapewnia też, że koty pozbawione pazurów nie mają problemu z wyciąganiem jedzenia. Nawet jeżeli to rozwiązanie nie sprawi, że kot automatycznie zrzuci zbędne kilogramy, to na pewno zapobiegnie sytuacjom, w których głodomór pochłania nieprawdopodobne porcje karmy, a potem… zwraca je w jeszcze mniej przyjemny sposób.

Wersja dla oszczędnych

Żeby z dumą postawić przed kotem taką zabawkę będziemy musieli zapłacić ponad sto złotych. Jeżeli w ten sposób przekroczylibyście budżet, który przeznaczacie na zwierzaki to nie trzeba jeszcze załamywać rąk. Ukrywająca się pod pseudonimem moxiepurple, pomysłowa użytkowniczka serwisu Instructables.com wykonała podobny zestaw samodzielnie w domu. Wystarczył jej stary karton, kilka plastikowych kubków, nóż do papieru i odrobina taśmy klejącej. Efekt, może nie jest tak powalający jak oryginał, ale skoro wymagamy od kota ruchu i pomysłowości, to wypadałoby samemu też od czasu do czasu popisać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi.

Nie dla bystrych zwierząt?

W taki sposób podawać możemy niestety wyłącznie suchą karmę, ale nawet jeśli nie należycie do zwolenników takiej diety to zawsze możecie powrzucać tam na przykład ulubione zabawki kota. Co prawda nie naje się nimi, ale to zawsze trochę zabawy. Idealne rozwiązanie na wszystkie bolączki? Chyba tak, o ile wasz kot nie jest na tyle bystry, że zaraz po zobaczeniu wymyślnych pułapek nie znajdzie sposobu na proste rozwiązanie problemu.

– Mój kot rozgryzł to od razu i przewrócił całą miskę do góry nogami – opisuje swój problem jeden z Internautów. Musieliśmy kupić zamykany pojemnik na jedzenie, bo nasz tłusty kot nauczył się otwierać szafkę. Potem wykombinował, że można zrzucić ten pojemnik ze schodów żeby się otworzył – żali się inny. Wniosek? Najwyraźniej w ten sposób odchudzimy tylko te mniej rozgarnięte czworonogi.