Z psem nie można się nudzić!

Gdy chcemy czegoś więcej niż tylko grzecznego psa... Wtedy warto zainteresować się szkoleniami dla psów. Nie tylko pupil zyska nowe zajęcie, ale i my mamy szansę wciągnąć się w zupełnie nowe i nietypowe hobby. Od prostego posłuszeństwa po psie ewolucje sportowe - to zawsze dobra zabawa!

Dogfrisbee jest sportem angażującym i psa, i właściciela. Dogfrisbee jest sportem angażującym i psa, i właściciela. Źródło: fot. Ewa Wesołowska, www.facebook.com/enonae

Szkolenie psa wciąga, a nierzadko przeradza się w pasję zarówno właściciela jak i jego psa. Szkolenie to doskonały, satysfakcjonujący dla czworonożnych i dwunożnych przyjaciół sposób na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dyscyplin sportowych dla psów jest wiele, mamy w czym wybierać. Każdy znajdzie coś dla siebie i swojego pupila. Psy możemy szkolić nie tylko dla pucharów czy zabawy. Możemy wykorzystywać swoje czworonogi w pracy na rzecz człowieka i zająć się szkoleniem psa ratowniczego lub dogoterapeutycznego.

Matura zaliczona na 5!

Każde szkolenie czy to psów sportowych, czy pracujących powinno zacząć się od szkolenia z zakresu posłuszeństwa ogólnego. Zaliczony egzamin z podstawowego posłuszeństwa jest swego rodzaju psią maturą, która otwiera drzwi na dalszą edukację. Poświadczeniem wyszkolenia psa w tym zakresie są najczęściej zdawane egzaminy PT (Pies Towarzyszący) organizowane przez Związek Kynologiczny w Polsce lub egzaminy organizowane przez ośrodek szkolenia, w którym szkoliliśmy swojego psa. Ponadto umiejętności i wiedza zdobyta przez właściciela podczas kursu z zakresu posłuszeństwa ogólnego są podstawą do dalszego, bardziej specjalistycznego szkolenia psa.

Przez przeszkody

"Każdego psa możemy nauczyć wszystkiego,
do czego jest zdolny fizycznie i psychicznie"
Barbara Waldoch

Agility jest sportem dynamicznym i zręcznościowym, który rozgrywa się na torze przeszkód. Przewodnik biegnie w pewnej odległości od psa instruując go głosem i ręką, którą przeszkodę musi pokonać. Zaś psi zawodnik pokonując kolejne kładki, tunele i stoły musi postawić przynajmniej jedną łapę w tzw. strefie kontaktu, czyli miejscu którego zgodnie z regulaminem nie może ominąć. W agility liczy się czas i dokładność, a za każdy błąd sędziowie dodają punkty karne. W ramach agility odbywają się zawody ParAgility organizowane dla osób niepełnosprawnych.

Posłuszeństwo, tropienie i obrona

Sportowe posłuszeństwo, tropienie i obrona to najstarsze dyscypliny psich sportów w Polsce. Związek Kynologiczny w Polsce od lat organizuje szkolenie, egzaminy oraz zawody z psiego posłuszeństwa dla psów towarzyszących (PT), z tropienia dla psów towarzysząco-tropiących (PTT) oraz dla psów użytkowych, gdzie ocenia się posłuszeństwo, tropienie a także obronę (IPO). W innych krajach europejskich powodzeniem cieszy się mondioring –sport dla psów obronnych, który w Polsce jest jeszcze bardzo mało znany. Mondioring przypomina IPO z tym, że w mondioringu ocenia się bardziej "walkę" psa z pozorantem, a nie jakość chwytu rękawa. Kolejnym popularnym sportem z zakresu psiego posłuszeństwa jest obedience – posłuszeństwo sportowe, który przypomina zawody Psów Towarzyszących, ale jest bardziej rygorystyczny. Jego odmianą jest zdobywający coraz większą popularność Rally O – dyscyplina sportowa przeznaczona dla każdego opiekuna psa również dla osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, którzy pragną mieć szczęśliwe i dobrze wychowane psy.

Kto pierwszy ten lepszy

Bikejokering to tylko jeden z wielu sportów zaprzęgowych dostępnych dla psów. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Wśród psich dyscyplin sportowych rozgrywa się wiele wyścigów począwszy od psich zaprzęgów, przez wyścigi torowe i terenowe (tzw. courisingi) chartów, a na psiej sztafecie, czyli flyballu, skończywszy. Flyball (latająca piłka) to emocjonujący drużynowy sport, w którym drużyny składają się z czterech psów i ich przewodników. Flyball polega na przebiegnięciu psa przez płotki i inne przeszkody do urządzenia, które po naciśnięciu łapą wyrzuca piłkę, a następnie powrót do przewodnika w jak najkrótszym czasie.

Latające psy

Dogfrisbee to kolejna bardzo popularna w Polsce dyscyplina sportowa dla psów. Pies łapie dysk frisbee rzucany mu przez przewodnika. W dogfrisbee wyróżnia się kilka konkurencji m.in. ze względu na odległość rzuconego krążka oraz Freestyle najbardziej widowiskowy, w którym przewodnik wraz z psem prezentują różne techniki rzutów w takt muzyki, dodatkowo prezentują np. odbicia od ciała przewodnika czy przeskoki przez ciało. Coraz większą popularnością cieszą się także widowiskowe skoki psów do wody tzw. dog diving.

Po prostu tańcz

Dog dancing, czyli taniec z psem niestety nie jest popularny w Polsce. Przewodnik wraz z psem wykonują układ taneczny do wybranej muzyki.

Siłacze

Weight pulling to sport siłowy dla psów, który polega na przeciąganiu specjalnie obciążonego wózka przez psa na dystans około 5 metrów. Zawody w przypadku jednakowego ciężaru odbywają się na czas. Przewodnik ciągnącego psa może motywować go jedynie głosem.

Na szlaku
Dogtrekking (wędrowanie z psem) i canicross (bieganie z psem) to propozycja dla amatorów pieszych wycieczek i joggingu. Bardziej ambitni właściciele mogą wziąć udział zawodach dog trekkingu i canicrossu, które są prawdziwym wyzwaniem zarówno dla właściciela, jak i psa.

Pasterstwo
Sportowe pasienie nie jest zbyt popularne w Polsce, a ośrodków szkolących psy w tych kierunkach jest niewiele. Zawody i egzaminy z pracy psów pasterskich organizowane są gł. przez ZKwP.

Myślistwo
Jest wiele prób pracy i konkursów przeznaczonych dla poszczególnych ras psów myśliwskich, m.in. konkursy i próby pracy wyżłów, płochaczy, norowców, dzikarzy, gończych itd. Ostatnio wzrasta popularność zawodów dummy przeznaczonych dla retrieverów. Zawody rozgrywa się na sztucznym aporcie.

Ratownictwo

Niewykluczone, że nasz wyszkolony ratownik może kiedyś uratować komuś życie. Źródło: Shutterstock

Wielu miłośników ras użytkowych chętnie włącza się w pracę ratowniczą i szkoli swoje psy do ratownictwa lawinowego, gruzowego, poszukiwawczego i dowodnego. Szkolenie psa w kierunku ratownictwa jest niezwykle satysfakcjonujące zwłaszcza wtedy, gdy nasz podopieczny pomoże odnaleźć zaginioną osobę.

Dogoterapia

Właściciele niektórych ras psów po odbyciu kursu z dogoterapii ze swoimi psami mogą udzielać się w pracy dogoterapeutycznej.

Jak widać psy możemy szkolić w bardzo wielu różnych kierunkach nie tylko dla pucharów, spełniania własnych ambicji czy zaspakajania specyficznych potrzeb psa wynikających z jego rasy, ale także do bardzo odpowiedzialnej pracy ratowniczej i wspierającej leczenie dogoterapii.

 

ŹRÓDŁA: Urszula Charytonik, Czas do szkoły, „Mój Pies, 2008, nr 9(204), s. 18; Pies. Wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze, Multico; Karin Wimmer-Kieckbusch, Wolny czas z psem, Warszawa, 1997.