Z psem na zakupy. O czym musisz wiedzieć?

Prowadzenie psa na smyczy i ograniczenie przypadkowego kontaktu z ludźmi to jedne z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać, zabierając psa na zakupy. Chociaż coraz więcej miejsc w Trójmieście jest przyjaznych zwierzętom, jest kilka zasad, których warto przestrzegać podczas wizyty w centrum handlowym.

Źródło: pixabay.com

Z jednej strony zabranie psa do centrum handlowego może być urozmaiceniem codziennych tras spacerowych, z drugiej strony pozwala na pogodzenie codziennych zakupów z czasem spędzanym z naszym zwierzakiem. Lista miejsc, które możemy odwiedzać z psem stale rośnie, a centra handlowe w Trójmieście na przestrzeni lat zmieniają zasady z tym związane.

- Zależy nam na tym, by nasi klienci nie musieli wybierać pomiędzy spacerem z psem, a zakupami. Już jakiś czas temu postanowiliśmy umożliwić wprowadzanie psów na teren Galerii Przymorze. Tym bardziej, że w pobliżu wejścia do centrum od strony parkingu znajduje się sklep zoologiczny Aquael ZOO, który z pewnością spodoba się naszym czworonożnym gościom. Oprócz tego przy wejściach do centrum umieszczamy poidełka dla psów, z których mogą korzystać bez względu czy wchodzą do centrum, czy nie – mówi Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor centrum handlowego Galeria Przymorze.

Poniżej przedstawiamy 5 rzeczy, o których warto wiedzieć, zabierając psa na zakupy:

1.      Przygotuj się do wizyty w galerii handlowej

Zanim zabierzemy psa na zakupy, warto poświęcić czas na współpracę z naszym pupilem - nauczyć go podążania za przewodnikiem oraz ignorowania zapachów. Przepracowanie posłuszeństwa wcześniej okaże się bardzo przydatne w niecodziennych warunkach.

- Wizyta w galerii handlowej w ramach urozmaicenia spacerów daje nam możliwość zrobienia z psem czegoś innego niż na co dzień, dostarczamy mu w ten sposób różnorodnych bodźców. W naturze psa leży eksploracja, badanie zapachów, dźwięków czy widoków. Każde wyjście powinno być wspólną przygodą, podczas której pies współpracuje ze swoim człowiekiem. Odwiedzanie różnych miejsc stanowi dla psa lepszą atrakcję niż wciąż te same poznane już dobrze trasy spacerowe – wyjaśnia trener psów, Aleksandra Klimkowska z OK Dog.
2.      Prowadź psa na smyczy

Zabierając psa do centrum handlowego trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia go na smyczy. Na terenie obiektu najlepiej sprawdzą się te klasyczne lub regulowane. Lepiej w tym przypadku zrezygnować z automatycznych smyczy, które dają psom zbyt dużą swobodę i mogą utrudnić z nim współpracę.
3.      Do sklepu wchodź tylko za zgodą jego właściciela

Przed zabraniem psa na zakupy, warto sprawdzić, czy sklepy, które planujemy odwiedzić, akceptują wprowadzanie czworonożnych pupili.

- Zgoda na odwiedziny psa w naszym centrum dotyczy jej części wspólnych. O tym, czy możemy wejść z nim do lokali, decydują właściciele poszczególnych sklepów – dodaje Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor centrum handlowego Galeria Przymorze.
4.      Nie pozwalaj swojemu pupilowi na przypadkowy kontakt z ludźmi lub innymi psami

W centrum handlowym nasz pies może być bardziej pobudzony i ciekawski, zwłaszcza jeśli odwiedza to miejsce pierwszy raz. Nie powinniśmy pozwalać mu na przypadkowy kontakt z innymi zwierzętami lub obcymi ludźmi, ponieważ może to być dla nich stresujące doświadczenie.
5.      Nagradzaj za dobre zachowanie

Zabranie psa na zakupy może być przygodą i stanowić istotny czynnik w rozwoju naszego pupila, dlatego za dobre zachowanie powinien dostać nagrodę w postaci ulubionego smakołyku.

Wizyta w galerii handlowej nie musi być stresującym wydarzeniem. Wystarczy dobrze się do niej przygotować i zachować spokój – zwierzę także wyczuwa nastrój swojego przewodnika. Dzięki zastosowaniu powyższych rad wizyta w centrum będzie przyjemną formą spędzania czasu zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.