Z psem na spacerze

Spacerowanie z psem po lesie czy wspólna zabawa w parku to świetny pomysł na popołudnie. Pamiętaj jedynie, aby przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki nim ty i twój pies będziecie cali, zdrowi i zadowoleni.

Spacer po parku to dla psiaka największa przyjemność Spacer po parku to dla psiaka największa przyjemność Źródło: By david.orban, www.flickr.com, CC BY 2.0

Psa może prowadzić tylko dorosły

Prowadzenie psa na smyczy to bardzo odpowiedzialne zadanie. Trzeba mieć dużo siły, być zdecydowanym, stanowczym i wiedzieć jak unikać kłopotów. Piesek potrafi ciągnąć, gdy zobaczy kota, ale także wdać się w psią bójkę. Nie słucha wtedy małego właściciela. Dlatego zawsze obok powinna znajdować się osoba dorosła.

 

Trening czyni mistrza

Jeśli chcesz w przyszłości wyprowadzać psa w pojedynkę, zacznij już dziś trenować z rodzicami. Sprawdź czy pies się ciebie słucha i reaguje na komendy. Pod opieką dorosłych przejmuj smycz i staraj się prowadzić psiaka. Nie bój się pytać. Rodzice opowiedzą ci jak zachować się w obliczu kłopotów. Na początek spaceruj jedynie pod okiem dorosłych, później – w najbliższym sąsiedztwie swojego domu.

Pamiętaj – w razie problemów zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wzywaj na pomoc dorosłych.

 

Uwaga na psie bijatyki

Psy zachowują się inaczej poza domem, zwłaszcza jeśli są na smyczy. Potrafią bez ostrzeżenia zaatakować innego psa. Najczęściej dochodzi do bijatyk między zwierzakami tej samej płci (samce walczą z samcami, a samiczki z samiczkami).

Źródło: iStock

 Pamiętaj, aby nigdy nie rozdzielać walczących psów rękami. Zaaferowane walką gryzą i drapią także niewinnego człowieka. Pomóc może tu tylko stanowczy dorosły.

 

Nie zaczepiaj obcych psów

Nieznajome psy, nawet małe i słodkie, potrafią być niebezpieczne. Nigdy nie podchodź do obcych psów, nie zaczepiaj ich i nie głaszcz bez zgody właściciela. Pieski na spacerze są bardzo podekscytowane, a czasem zdenerwowane i mogą bez powodu ugryźć.

 

Śmierdzący problem

Pamiętaj, aby zawsze sprzątać po pupilu. Gdy piesek zrobi kupkę na ścieżce czy chodniku, należy zebrać ją i wyrzucić do kosza. Poproś dorosłych a pokażą ci jak to zrobić przy użyciu małego woreczka.