Z jakim psem na dogtrekking?

Dogtrekking, czyli piesze wędrówki z psem, różnią się od zwykłego maszerowania po parku czy miejskim skwerze przede wszystkim długością pokonywanej trasy. Jaki pies okazałby się więc najlepszym kompanem takiej wędrówki? Czy powinien spełniać konkretne wymogi odnośnie wagi, wzrostu czy rasy? Marka Merrell, sponsor Pucharu Polski w Dogtrekkingu 2015, sprawdziła z Pawłem Bonkiem, organizatorem zawodów, jaki pies będzie najlepiej pasował do tego rodzaju aktywności. 

Dogtrekking Dogtrekking

Widać ostatnio, że zmienia się układ ras, które startują w zawodach dogtrekkingowych. Podczas pierwszych edycji z lat 2009 i 2010 połowę startujących stanowiły psy zaprzęgowe. Obecnie zawody najczęściej wygrywają psy małe i średnie, stosunkowo lekkiej budowy, które ważą w granicach 8-20 kg. Na starcie pojawiają się nawet chihuahuy, które pokonują cały przewidziany dystans. Nie należy też zapominać o mieszańcach, które świetnie sobie radzą w tej dyscyplinie. Zmieniło się również nastawienie do dogtrekkingu.

Na zawodach coraz częściej pojawiają się hodowcy, dla których są one uzupełnieniem udziału w wystawach. Podsumowując, trudno jest wymienić konkretne rasy, które mogą stratować w zawodach dogtrekkingowych. Z pewnością najlepiej radzą sobie psy średniej wielkości. Nie jest to idealna dyscyplina dla przedstawicieli ras molosowatych, ale wszystko zależy od właściciela i jego zdrowego rozsądku. Dogtrekking traktowany rekreacyjnie na odpowiednio dobranym dystansie nie będzie stanowił ryzyka dla żadnych czworonogów.

W ramach zawodów dogtrekkingowych dostępne są trasy o trzech długościach: 15, 25 oraz 40 km. Dystans 20 - 30 km jest w stanie przejść każdy zdrowy człowiek i zdrowy pies. W ramach przygotowań warto wydłużać spacery z psem, tak aby trwały one ok. 2 godzin. Raz w miesiącu dobrze jest wybrać się na dłuższy wypad np. wycieczkę w góry, podczas której pokonamy dystans ok. 25 km. Przed startem pies powinien również przejść kontrolę weterynaryjną.

W tym roku odbywa się siódma edycja imprezy organizowanej przez Sportshooter. Sponsorem po raz drugi jest marka Merrell. Zawody odbywają się między kwietniem a wrześniem w sześciu miastach słynących z walorów turystycznych oraz tras przeznaczonych do pieszych wędrówek. Najbliższe odbędą się 20 czerwca w Wiszni Małej. Więcej informacji można znaleźć na stronie zawodów: dogtrekking.com.pl