Yukon Quest rusza niebawem

Trwają przygotowania do najtrudniejszego i najniebezpieczniejszego wyścigu psich zaprzęgów na świecie - Yukon Quest. Do Ameryki Północnej każdego roku na początku lutego zjeżdżają się maszerzy z całego świata by pokonać historyczną trasę gorączki złota nad Klondike.

Źródło: Forum

Yukon Quest to drugi najbardziej prestiżowy obok Iditarod międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów. Swoją nazwę otrzymał od „autostrady z północy”, którą stanowiła rzeka Jukon (największa rzeka w Ameryce Północnej) oraz przynależne do niej historyczne szlaki lądowe które w czasach gorączki złota nad Klondike stanowiły główną drogę transportową dla poszukiwaczy złota w latach 1896-1903.

Źródło: Forum

Trasa wyścigu wynosi 1000 mil. W latach parzystych maszerzy startują z Fairbanks na Alasce i zmierzają do Whitehorse stolicy Jukonu – terytorium Kanady. W latach nieparzystych wyścig odbywa się w kierunku przeciwnym.

Tam długodystansowy wyścig pierwszy raz odbył się 1984 roku, a zwyciężył w nim Sonny Lindner, który na mecie pojawił się po 12 dniach. Pierwszą kobietką która ukończyła Yukon Quest była Lorrina Mitchell (1984), a tą która sięgnęła po złoto Aliy Zirkle (2000). Pierwszym maszerem, który zwyciężył aż cztery razy z rzędu był Lance Mackey w 2005, 2006, 2007 i 2008. Rekord trasy w 2010 roku ustanowił Hans GATT na 9 dni, 0 godzin i 26 minut. Uubiegłorocznym (2013) zwycięzcą Yukon Quest został Allen Moore, mąż Aliy Zirkle, która w dokładnie po 25 minutach po Seaveyu (ówczesnym zwycięzcą Iditarod) przekroczyła linię mety zajmując drugą pozycję w tym prestiżowym wyścigu psich zaprzęgów. Kto w tym roku zdobędzie tytuł - przekonamy się już w lutym!

Już teraz możesz poznać uczestników startujących w wyścigu na stronie http://www.yukonquest.com/.