Wzrasta liczba bezdomnych kotów w Wielkiej Brytanii

Przedstawiciele znanej brytyjskiej organizacji działającej na rzecz ratowania bezdomnych zwierząt Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals biją na alarm, gdyż w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba czworonogów potrzebujących pomocy. O ile w 2010 roku RSCPA opiekowała się niespełna 30 000 zwierząt, to w 2012 roku ich liczba wyniosła już prawie 32 000. W rezultacie bezdomne psy i koty mają coraz większe problemy ze znalezieniem nowych właścicieli.

Bezdomne koty w Wielkiej Brytanii przeżywają trudne czasy Bezdomne koty w Wielkiej Brytanii przeżywają trudne czasy Źródło: shutterstock

Brytyjscy eksperci oceniają, że na terenie Zjednoczonego Królestwa może mieszkać nawet ponad jedenaście milionów kotów. Szacuje się, że średnio co czwarty Brytyjczyk opiekuje się przynajmniej jednym mruczkiem. Niestety pomimo wielu kampanii informacyjnych świadomość wielu właścicieli kotów pozostaje na niskim poziomie. W rezultacie 85% kociaków przychodzi na świat w wyniku nieplanowanych ciąż. Jednocześnie maleje ilość osób chętnych do adopcji czworonogów. RSCPA coraz częściej musi korzystać z domów tymczasowych, gdyż w tradycyjnych schroniskach brakuje już miejsc. Niestety wszystko to odbija się negatywnie na psychice mruczków i sprawia, że koty nie zawsze czują się bezpiecznie.

Aż 75% Brytyjczyków decydujących się na adopcję wybiera kociaki. W rezultacie znalezienie domu dla dorosłego bezdomnego kota graniczy z cudem. W ubiegłym roku RSCPA przeznaczyła prawie dwa i pół miliona funtów na opiekę nad zwierzętami. Na domiar złego z roku na rok wydatki rosną w bardzo szybkim tempie. Bezdomne koty w Wielkiej Brytanii przeżywają wyjątkowo trudny okres. Nawet w ich przypadku kryzys ekonomiczny oznacza poważne kłopoty ze znalezieniem szczęśliwego domu. Brytyjscy weterynarze coraz częściej apelują do opiekunów zwierząt, aby sterylizowali koty już po czterech miesiącach od narodzin. Niestety wiele osób nadal nie stosuje się do tych zaleceń.

 

Źródło: Mirror.co.uk