Wyprawka dla psa

Decydując się na psa, należy przygotować mieszkanie oraz niezbędne akcesoria na jego przybycie. Pies jest istotą czującą, która powinna mieć miejsce na swobodne zaspokajanie swoich potrzeb i nie wolno o tym zapominać. Nie ma różnicy, czy nowym lokatorem będzie szczenię, czy pies dorosły. Starszy lokator szybko przyzwyczai się do nowych warunków.


Źródło: shutterstock

Nowy przyjaciel powinien mieć miejsce, w którym mógłby spokojnie zjeść posiłek, bez zbędnych hałasów i ludzi krzątających się wokoło. Miska powinna być dostosowana do ilości pokarmu czyli do wielkości psa. Jeśli pies jest przedstawicielem rasy dużej, najlepiej umieścić miskę na podwyższeniu, ułatwi to pobieranie pokarmu. Miska może być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego, jednak dobrze aby miała gumowe wykończenie, co zapobiegnie ślizganiu się jej po podłodze. Ceny misek wahają się od 10 do 100 złotych. Pamiętajmy, iż pies musi mieć stały dostęp do dobrej jakości wody, więc miski muszą być dwie.

 

Źródło: www.butik.zpazurem.pl
 
Źródło: www.butik.zpazurem.pl
 
Źródło: www.butik.zpazurem.pl

Sen psa powinien odbywać się w miejscu spokojnym, na specjalnym legowisku. Nawet jeśli pies śpi w łóżku z właścicielem, to zawsze powinien mieć dostęp do miejsca, w którym mógłby odpocząć. Na rynku istnieje bardzo dużo legowisk. To, na jakie się zdecydujemy, nie może zależeć od naszego gustu. Pies musi mieć możliwość swobodnego wyciągnięcia się w nim. Czasem psom o delikatnej sierści zaleca się niezbyt miękkie kojce, które mogą powodować obniżenie się jakości okrywy włosowej. Legowisko musi dać się łatwo wyprać, gdyż w czasie ataku pasożytów jest to niezbędne w zapobieganiu powtórnego zakażenia. Ceny kojców są bardzo zróżnicowane, a specjalne, podgrzewane kosztują nawet 250 zł. Warto zainwestować w klatkę, w której pies mógłby się swobodnie schować, na przykład podczas gdy źle on znosi nieobecność właściciela. Zaoszczędzi to zniszczonych drzwi do domu, a psu niepotrzebnego stresu. Zazwyczaj po odpowiednim przyzwyczajaniu psy czują się w niej bezpiecznie i spokojnie. Klatki można zabrać do samochodu, samolotu lub wykorzystywać podczas tresury.

Źródło: shutterstock
Kolejnym wydatkiem są obroża, szelki (30-200 zł) i smycz (30-150 zł). Czasami przyda się również kaganiec (15- 70 zł), bądź uzda (ok. 20 zł). Zaleca się, aby obroża była wykonana ze skóry, z miękką wyściółką od wewnątrz, aby nie drażniła sierści i skóry psa. Na rynku dostępne są także odblaskowe modele. Szelki są wygodniejsze dla psa i ułatwiają naukę chodzenia na luźnej smyczy. Możemy wybrać smycze automatyczne lub zwykle linki o różnych długościach przystosowane do wielkości pupila. Wybór smyczy zależy to od upodobań właściciela, choć przy szkoleniu stosuje się długie linki.

 
Źródło: www.butik.zpazurem.pl
 
Źródło: www.butik.zpazurem.pl
  
Źródło: www.butik.zpazurem.pl
  

 

Kolejnym ważnym momentem dnia, najbardziej ekscytującym po spacerach, jest zabawa. Możemy bez końca przebierać w wielkim bogactwie zabawek. Jedynym warunkiem zakupu jest ich niejadalność dla psa. Dlatego należy zwrócić uwagę, z jakich materiałów zostały wykonane, czy nie wystają z nich łatwe do oderwania części, oraz czy pies nie będzie w stanie ich połknąć.

Od długości i jakości sierści zależy konieczność zakupu specjalnych przyrządów do pielęgnacji psa oraz ubranek na niesprzyjające warunki pogodowe. Każdy pies powinien mieć zapewnioną „pomoc” grzebienia w okresie linienia, jednak czasami konieczne są specjalne szczotki, gumowe rękawice, szampony i odżywki. Należy o tym pamiętać, kupując psa wymagającego regularnej pielęgnacji. Ubranka cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko wśród małych psów.  Zdecydujmy więc, czy są naszym pupilom potrzebne. Z reguły psy o krótkiej sierści marzną w okresie dużych mrozów, więc można zainwestować w pelerynkę, lub nawet buty chroniące przed solą rozsypaną na chodnikach.

Źródło: materiały własne
 

Jeśli chodzi o przygotowanie mieszkania na przyjęcia psa, to weźmy pod uwagę, czy nowy lokator będzie miał swobodny dostęp do trujących roślin, detergentów, kosmetyków, leków itd. – jest to niedopuszczalne. Zapraszając do domu szczeniaka liczmy się z kosztami zakupu podkładów do nauki czystości i innych akcesoriów ułatwiających naukę. Liczmy się również ze zniszczeniami np. butów. A przedmioty, które mogą łatwo spaść z półek, po potrąceniu przez rozbawionego, dużego psa przestawmy w inne miejsce.

Nowego lokatora zapraszajmy do domu w okresie, w którym będziemy mu w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu na pomoc w aklimatyzacji.

Zajrzyjcie koniecznie do naszego butiku - można w nim skomponować fantastyczną i zarazem modną wyprawkę dla milusińskiego!