Wybieramy szczenię - jak podjąć najlepszą decyzję?

Pomimo zmian wprowadzonych w Ustawie o Ochronie Zwierząt ograniczających możliwość zakupu szczenięcia do miejsca jego hodowli, a co za tym idzie zabraniających rozmnażania psów i kotów w celach handlowych, Internet roi się od ogłoszeń oferujących psy rozmaitych ras za rozmaitą cenę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając szczenię, co powinno nas zaniepokoić, jakie ryzyko niesie ze sobą nabycie szczenięcia z niewiadomego źródła? 

Źródło: shutterstock

Kierowani miłością do zwierząt, potrzebą opieki nad słabszymi, chęcią posiadania czworonożnego przyjaciela - w dobie Internetu to właśnie tu najczęściej poszukujemy psa dla siebie. Liczy się jego wygląd, charakter, wielkość, rola, jaką ma spełniać w naszym życiu i tym podobne. Internet aż roi się od ogłoszeń dotyczących szczeniąt na sprzedaż, do oddania, za symboliczną „złotówkę”, rozmaitych, czasem bardzo egzotycznych ras- pamiętajmy, żeby nie dać się zwariować i nieświadomie nie wesprzeć procederu nielegalnych rozmnażalni zwierząt, gdzie liczy się tylko zysk- nierzadko kosztem zdrowia, a także życia psów.

 

Organizacja zakupu psa

Aby zakup wymarzonego szczenięcia okazał się prawdziwą przyjemnością, warto określić zasady, jakimi będziemy się kierować:

  • Określmy, o jakiego psa nam chodzi: docelowy wzrost i masa ciała, charakter, temperament, płeć. Wygląd w tym przypadku absolutnie nie powinien stanowić głównego kryterium wyboru.
  • Skontaktujmy się wcześniej ze znalezionymi punktami sprzedaży psiaków, dowiedzmy się o nich jak najwięcej. Odwiedziny bez zapowiedzi w tym przypadku są w jak najlepszym tonie.
  • Jeśli to nasz pierwszy psiak, bądź nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, znajdźmy osobę, z którą będziemy mogli omówić temat, która odpowie na nasze pytania, doradzi w podjęciu decyzji, w razie potrzeby odwiedzi z nami miejsce, gdzie żyje upatrzony przez nas zwierzak.
 

Hodowla- czy na pewno dobra

Termin hodowla zwierząt odnosi się do zespołu zabiegów takich, jak szacowanie wartości hodowlanej, kojarzenie, krzyżowanie, selekcja- mających na celu genetyczne doskonalenie i utrwalanie dziedzicznych cech.

Sprawia to, że profesjonalne hodowle posiadają szczenięta, których wygląd i cechy nie są wynikiem przypadku, a raczej starannie wykonywanej, trudnej pracy hodowlanej.

Hodowca powinien pokazać nam matkę wybranego przez nas psiaka, cierpliwie odpowiadać na pytania, służyć pomocą w wyborze konkretnego osobnika. Nie czujmy się urażeni, jeżeli on również zadaje pytania np. odnośnie naszego życia, upodobań czy cech charakteru. Wszak jest człowiekiem, który doskonale zna charakter swoich podopiecznych i dobrze, jeżeli chce dobrać nam psa pod tym katem. Powinien mieć dobry kontakt ze swoimi zwierzętami i nie unikać pokazania nam miejsca, gdzie żyją, bez względu czy posiada w hodowli kilka czy kilkanaście psów.

Przy zakupie pieska powinniśmy otrzymać jego metrykę, książeczkę zdrowia, informację, jak był żywiony oraz wyprawkę.
 

Co powinno nas zaniepokoić?

Niestety, praktyka nierzadko wygląda inaczej. Pomimo wielu profesjonalnych, prowadzonych przez kompetentne osoby hodowli- gdzie dobro zwierząt odgrywa nadrzędną rolę, zdarzają się takie, które poza nazwą niewiele maja wspólnego z powyższymi założeniami.

W dobie Internetu to właśnie tam wielu przyszłych opiekunów wyszukuje informacji o zakupie pieska. Pamiętajmy, że za informacje zamieszczone w sieci nikt nie bierze odpowiedzialności, toteż podchodźmy do stron oferujących psiaki z dużą dozą rezerwy. Strony hodowli nie powinny być traktowane jako materiały informacyjne, a raczej jak reklama. Najlepiej nawiązać kontakt z kilkoma hodowlami, aby mieć porównanie i wybrać tę najlepszą.

Jeśli upatrzony przez nas hodowca nie chce pokazać- stosując rozmaite preteksty- matki szczeniąt, powinno nas to zaniepokoić i zniechęcić. Obejrzenie suki powie nam wiele o psychice szczenięcia: cechy takie, jak podatność na naukę i temperament są mocno dziedziczone, toteż szczenięta nerwowej matki z dużym prawdopodobieństwem również mogą być nerwowe. Bardzo duże znaczenie dla psychiki psa ma środowisko, w jakim przebywa w pierwszych tygodniach życia, wtedy poza matką i rodzeństwem ma kontakt wyłącznie z hodowcą. Dobry kontakt zaprocentuje na przyszłość, zły sprawi, że piesek będzie miał problemy z socjalizacją z ludźmi.

1 2