Wszystko, czego dotąd nie wiedziałeś o Szariku

Odważny Szarik z „Czterech Pancernych i Psa” jest bez wątpienia najsłynniejszym psem polskiej telewizji. Ten superodważny owczarek stał się nie tylko przyjacielem całej załogi i kompanii, lecz i pełnoprawnym żołnierzem, biorącym udział w wielu zbrojnych akcjach i nieraz ratującym życie swoich przyjaciół. Do dziś Szarik jest zresztą jednym z najpopularniejszych psich imion, świadczącym zwykle o nostalgicznej naturze właściciela. Nie wszyscy wiedzą jednak, że Szarików tak naprawdę było dwóch i że pies jest dziś eksponatem w prawdziwym muzeum! Oto 5 ciekawostek dotyczących tego niezwykle roztropnego pupila, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia. Informacje pochodzą z książki Elżbiety Baniewicz „Gajos”

Szarik Szarik Źródło: Wikipedia

Szarików dwóch
Ponieważ pies występował w niemal każdej scenie, do pracy trzeba było zatrudnić aż dwa owczarki, którym towarzyszyli opiekunowie i treser. Trymer -  pies milicyjny, który oblał egzamin z tropienia i miał być wycofany ze służby ze względu na niskie wskaźniki agresji, grał Szarika przez większość czasu, a dublował go Atak. Obaj spisywali się zresztą znakomicie.

Pochodzenie
Matkę Szarika Murę rozszarpał pies podczas polowania. Dubler Atak grał także rolę matki Szarika w pierwszym odcinku. 

Imię
Janek nazwał psa Szarik (czyli po rosyjsku Kuleczka), bo psiak po urodzeniu podobny był do kosmatego kłębka popielatej wełny.

Superbohater
Bardzo mądry pies potrafił wyczuwać obecność zarówno przyjaciół, jak wrogów. Nie tylko przenosił meldunki przez linię frontu, ale potrafił zakładać ładunki wybuchowe w kanale przewodów berlińskiego tunelu. Był także spoiwem łączącym grupę i najlepszym przyjacielem Janka.

Wypchany Szarik
Trymer, wcielający się w rolę Szarika, został wypchany i jako eksponat stoi dziś w wojskowym muzeum w Modlinie. Ponieważ ludzie często go głaskali, władze postanowili zamknąć go w szklanej gablocie, bo zupełnie by wyłysiał.